08.11.2012

Футболната звезда Диего Фераресо претърпя безкръвна операция от „спортна херния” в МБАЛ „Вита”

Бразилската футболна звезда Диего Фераресо от ПФК Локомотив (Пловдив) претърпя безкръвна операция от „спортна херния” в МБАЛ „Вита” вчера. Защитникът на пловдивския футболен тим се довери за своята операция на екипа, ръководен от д-р Росен Тушев – специалист в лапароскопските (безкръвни) оперативни техники в МБАЛ „Вита” и ръководител на „Вита Херния Център”.


Обикновено рецидивите при старите „стандартни” операции достигат до 10-15% и това ги прави по-малко ефективни. Затова във „Вита Херния Център” наред с конвенционалните оперативни техники, се прилагат в пълен обем и лапароскопските (безкръвни) методи, следвайки въведените стандарти на Европейската Херния Асоциация (European Hernia Society – EHS), чийто член е д-р Тушев. Лапароскопският метод на опериране дава възможност за по-бързото, безболезнено и лесно възстановяване на пациентите при минимална болка и травмиране и отличен козметичен резултат.


Поради спецификата на професията и нивата на физическо натоварване, характерни за нея, т.нар „спортна херния” е увреждане в областта на слабините, което е относително рядко състояние и е характерно за активните спортисти, сред които и Диего Фераресо.

 
За първи път това състояние е описано през 1980 г. oт лондонския хирург Джери Гилмор (Jerry Gilmore), който разработва оперативна техника за лечението му и носи неговото име. Подходящо е понятието „увреждане на слабините на Гилмор”, тъй като формално погледнато в случая всъщност не се наблюдава истинско хернииране.


Увреждането се характеризира с хронична болка в областта на слабините при атлети и разширение на външния отвор на слабинния канал. Най-често се наблюдава при футболисти, хокеисти и ръгбисти, като може да се развие както при любители-спортисти, така и при професионални атлети. При физикален преглед и образни изследвания не се доказва наличието на херния, каквато не се открива и при оперативна корекция на състоянието. Терминът „херния” в случая се употребява неправилно, но е останал в литературата, тъй като оперативната корекция на „спортните хернии” е свързана с извършване на хирургични реконструкции, подобни на тези при слабинните хернии.


Симптомите на „спортната херния” са свързани с поява на болка при спортуване и движение, особено при екстензия на бедрото, усукване и обръщане. Болката обикновено ирадиира към аддукторите и тестисите, но нерядко пациентът трудно може да посочи точната локализация на болката.


След спортуване обикновено засегнатият спортист усеща скованост и болка. Всяко усилие, водещо до повишаване на вътрекоремното налягане, като кашляне, кихане или спортна дейност, могат да провокират появата на болката. В началото засегнатите лица са в състояние да продължат да спортуват, но с времето оплакванията прогресивно се увеличават.

 

Интервю

- г-н Фераресо, кога разбрахте, че имате проблем и какви бяха първите симтоми, които забелязахте?
Първите симптоми се появиха преди година и половина. Започнах да усещам болка и парене ниско долу, които постепенно се усилиха. С времето и болката в аддуктора се усили, докато в един момент това започна да пречи на представянето ми, защото не можех да играя пълноценно.


- Често ли се среща проблемът със „спортната херния” сред футболистите? Познавате ли свои колеги с подобни на Вашите оплаквания?
Определено явлението „спортна херния” се среща доста често сред футболистите. Познавам както бивши, така и настоящи колеги с подобен проблем.

 

- Взимали ли сте някакви мерки за лечение на състоянието си преди да постъпите в болницата за операция и ако да – какви?
Досега съм се лекувал единствено с помощта на медикаменти и инжекции за облекчаване на болката. За съжаление, обаче, освен че дразнят много стомаха, тези средства не спомагат за излекуването на хернията.


- Какво Ви накара да решите да се подложите на оперативна интервенция?
С времето започна да ми става все по-трудно да се справям с болката, а и както споменах вече, причиненото неудобство много пречеше на играта ми. Ето защо реших, че е крайно време да се подложа на операция, за да се отстрани проблемът веднъж завинаги.


- Защо избрахте да се доверите на „Вита Херния Център”?
Към „Вита Херния Център” ме насочиха мои близки, които са били лекувани от други заболявания и при други специалисти в болница „Вита”, и бяха останали доволни от обслужването и условията. Именно един от тези специалисти в болницата ми препоръча д-р Тушев за операция на хернията.