HPV имунизация
В Центъра по имунизации на Болница ВИТА можете да се ваксинирате срещу Човешкия папилома вирус (HPV). Прилагаме 9-валентна ваксина срещу 9-те типа HPV, които са най-честите причинители на HPV заболяванията. Ваксинационият курс включва 3 апликации на ваксината, всяка от които се закупува отделно.
За ваксиниране срещу HPV не е необходимо предварително изследване за носителство, дори и при вече водещи активен полов живот, момичета и момчета. Преди поставяне на ваксината трябва да се изключи налично в момента или скоро прекарано инфекциозно заболяване, т.е кандидатите за ваксинация трябва да са клинично здрави.
Записването става онлайн по график в Superdoc, всеки втори и четвърти петък от месеца между 14:00 до 16:00 часа в База 2 на ул. „Филип Кутев“10.
Ваксинации преди пътуване в чужбина
Хората, които са планирали пътуване зад граница, особено в развиващите се страни от Америка, Африка и Азия, са изложени на сериозен риск от редица инфекции. Тази опасност зависи предимно от местното разпространение на даденото заболяване, както и от някои други фактори като възраст, здравословно състояние и имунизационен статус на пътуващия, място и продължителност на престоя и вида на транспортното средство, с което ще се придвижи до конкретната дестинация.
За да се избегне рискът от тежки заболявания, които могат да доведат до фатален изход е въведена практиката при пътуване в по-слабо развити икономически страни, с недостатъчно добри санитарно-битови условия, да се извършат имунизации срещу определени инфекциозни заболявания, разпространени в съответната дестинация.
Най-добре е имунизациите да бъдат направени 6 до 8 седмици преди пътуването (максимум 4 седмици преди него), за да бъде съобразено поставянето на ваксините с тяхната съвместимост и за да се изгради постваксинален имунитет, включително и при тези, които изискват приложение на повече от една доза за завършване на имунизационната схема. При съставяне на индивидуален имунизационен план на пътуващия е важно да се спазват няколко имунологично обусловени правила:
- Допуска се удължаване на интервала между приемите на една ваксина, но не и скъсяване на минималния такъв, който е посочен от производителя на ваксината.
- Основно правило е, че инактивираните ваксини са съвместими с други инактивирани или живи ваксини и могат да се прилагат едновременно, но на различни инжекционни места или в произволен интервал, без това да се отрази отрицателно върху имунния отговор.
- Когато се поставят две живи ваксини, в повечето случаи се допуска едновременното им приложение на различни инжекционни места, но ако не са приложени в един ден, трябва да се спази интервал от най малко 4 седмици между тях.
Според международните здравни правила, може да не бъдете допуснати в някои страни,ако нямате поставена ваксина срещу жълта треска.
Разпоредбите, свързани с имунизациите в различните страни, често се променят, така че преди да предприемете пътуването, се осведомете за епидемичната обстановка и необходимите ваксини за съответните страни.
ДКЦ ВИТА не разполага с ваксината STAMARIL / СТАМАРИЛ.
Какво представлява жълта треска?
Жълтата треска е болест, която наподобява чумата. Смъртността е изключително висока – близо 85%. Предава се от комар на човек. В райони с регистрирана жълта треска и докладвани случаи на заразени, ваксината срещу жълтата треска е задължителна.
Кога е задължителна имунизацията срещу жълта треска?
Ваксината срещу жълта треска е изискване на Световната здравна организация при международни пътувания до конкретни дестинации. Моля, вижте списъка на страните, за които е задължителна.
Таблица 1. Списък на страните, за които се изисква имунизация срещу жълта треска
ИМУНИЗАЦИЯ СРЕЩУ ЖЪЛТА ТРЕСКА |
АФРИКА |
Ангола, Бенин, Буркина Фасо, Бурунди, Камерун, Конго, Демократична република Конго (бивш Заир), Кот д'Ивоар, Екваториална Гвинея, Етиопия, Габон, Гамбия, Гана, Гвинея, Гвинея - Бисао, Кения, Либерия, Мали, Мавритания, Нигер, Нигерия, Сенегал, Сиера Леоне, Южен Судан, Судан, Того, Уганда, Централноафриканска Република, Чад |
ЦЕНТРАЛНА И ЮЖНА АМЕРИКА |
Аржентина, Бразилия, Боливия, Колумбия, Еквадор, Френска Гвиана, Гвиана, Панама, Парагвай, Перу, Суринам, Тринидат и Тобаго, Венецуела |
Таблица 2. Препоръчителни имунизации според географския регион
ГЕОГРАФСКИ РЕГИОН |
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНИ ИМУНИЗАЦИИ |
Северна Америка |
Дифтерия, тетанус, хепатит В |
Централна Америка (континентална) |
Хепатит А и В, тетанус и дифтерия, коремен тиф |
Южна Америка (тропическа зона) |
Жълта треска, хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, менингококова инфекция |
Южна Америка (умерена зона) |
Хепатит А и В, тетанус и дифтерия, коремен тиф |
Южна Африка |
Хепатит А и В, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит |
Северна Африка |
Хепатит А и В, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бяс |
Африка на юг от Сахара |
Жълта треска, хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бяс |
Източна Азия |
Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс |
Югоизточна Азия |
Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс |
Азия (южна и централна) |
Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс |
Югозападна Азия |
Хепатит А и B, тетанус и дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, менингококова инфекция, бяс |
Източник: Национален център по заразни и паразитни болести
Колко дни преди пътуване е необходимо да се постави ваксината за жълта треска?
Най-добре е имунизациите да бъдат направени 6 до 8 седмици преди пътуването (максимум 4 седмици преди него), за да бъде съобразено поставянето на ваксините с тяхната съвместимост и за да се изгради постваксинален имунитет, включително и при тези, които изискват приложение на повече от една доза за завършване на имунизационната схема. Първите 10 дни след поставяне е периодът, в който тялото се бори с вируса и се проявяват някои от страничните ефекти. През тези 10 дни е важно да избягвате физическо натоварване, алкохол, риба и яйца.
Всеки ли може да бъде ваксиниран?
Всеки клинично здрав пациент. Деца над 6 години. Не е подходяща за бременни..
Какво е приемното време на Центъра по имунизации към ДКЦ ВИТА?
От 08:30 до 15:00 ч. Моля, свържете се с Регистратура, за да заявите определите удобен час.
Нужно ли е да се обяда предварително, за да заявя, че ще се нуждая от имунизацията?
Да. Моля, свържете се с Регистратура, за да заявите определите удобен час.
Вие ли издавате Международен сертификат за ваксинация или профилактика (популярна и като „жълта книжка“ за имунизации)?
Да.
Веднага ли се получава Международен сертификат за ваксинация или профилактика (популярна и като „жълта книжка“ за имунизации)?
Да.
Ваксината на гладно ли се прави?
Не.
Какво съдържа ваксина срещу жълта треска STAMARIL / СТАМАРИЛ?
След разтваряне, 1 доза (0,5 ml) съдържа: Вирус (произведен в утвърдени непатогенно заразени кокоши ембриони) на жълтата треска щам 17D-204 (жив, атенюиран) не по-малко от 1000 LD50 единици (статистически определена летална доза при 50 % от тестваните животни).
Кога се поставя ваксина срещу жълта треска STAMARIL / СТАМАРИЛ?
STAMARIL е показан за активна имунизация срещу жълта треска при хора:
- пътуващи, преминаващи или живеещи в ендемични райони.
- пътуващи за страна, която изисква при влизане Международен сертификат за направена ваксина (което може да зависи или не от предишния маршрут).
- боравещи с потенциално инфекциозни материали (лабораторен персонал).
Как се поставя ваксина срещу жълта треска STAMARIL / СТАМАРИЛ?
Обикновено се прилага като подкожна инжекция.
Пътувания в чужбина (информация от сайта на СЗО)