Много двойки смятат, че създаването на бебе е естествен етап в отношенията. Когато мъжът и жената са готови за него, обаче, не винаги природата е на тяхна страна.
Как се случва "магията" на инвитро процедурите, благодарение на които се раждат все повече деца в България, разказва Гергана Ингилизова, дб, главен ембриолог във ВИТА Инвитро център на Болница ВИТА, в предаването "Здравето на фокус“ на Радио Фокус.
- Д-р Ингилизова, разкажете ни накратко за работата на ВИТА Инвитро център в Болница ВИТА?
Инвитро центърът в Болница ВИТА работи вече 13 години. Тази година през месец февруари тържествено отбелязахме 13-я рожден ден. Приветстваха ни деца родени още от първите години на центъра, бебенца - малки и големи, вече имаме и ученици. За нас беше изключително вълнуващ празник. Много мил като емоция, изключително приятно.
- Кой е показателят, който трябва да следят пациентите, които имат нужда от такава асистирана репродукция, за да преценят дали могат да се доверят на даден инвитро център?
Инвитро центровете, като цяло се финансират от фонда за асистирана репродукция. Успеваемостта на всеки един инвитро център, би могла да бъде проследена и в страницата на фонда за асистирана репродукция и в страницата на Медицински надзор. Всеки пациент би могъл да си направи справка за успешните процедури.
- Подновяването на договорите с даден инвитро център е показател, че той работи успешно?
Да, аз тук искам да споделя, че за наша радост и гордост Инвитро центърът на Болница ВИТА вече 13 години работи с Център фонд за асистирана репродукция. Договорите се подновяват абсолютно всяка година. И ако ние не сме изпълнили критериите, тоест, постигнатите бременности, които се изискват, ние няма как да подновим договора. Така че за нас е голяма гордост, че с много любов, старание и желание, абсолютно всяка година до момента сме подновявали договора си с фонда, тоест работили сме без прекъсване.
Асистираната репродукция е дълъг и сложен процес, той е съпътстван с много перипетии. Разбира се, че има несполучливи опити, необходимо е търпение и професионализъм. В кой етап от цялостната процедура по асистирана репродукция се включва ембриолога?
Първоначално акушер-гинекологът или специалистът по репродуктивна медицина е провел хормонална стимулация при жената, направил е таймиране на овулацията - да кажем при вътрематочна инсеминация или когато трябва да бъде извършена фоликуларна пункция. Така че след извършването на фоликуларна пункция се включва ембриологът. На нас ни предават аспирати с фоликуларна течност, след като под анестезия е извършена фоликуларната пункция. Нашата роля е да открием яйцеклетките в тези аспирати и съответно с обработени сперматозоиди да осъществим оплождането.
Цялото интервю четете на invitro.vita.bg.