След COVID пандемията хирургичните интервенции за корекция на херниални дефекти са се увеличили драстично и са значително по-усложнени заради забавената диагноза и отлагане на лечението, коментира хирургът доц. д-р Радосвет Горнев.
"Вита Херния Център" е част от Отделението по Обща, коремна и лапароскопска хирургия, което той ръководи. Центърът осигурява консултации и оперативно лечение на пациенти с различен вид херния.
Основната причина за появата на херния се корени в покачване на интраабдоминалното налягане, което в комбинация със „слабост“ на съединителната тъкан на пациента в областта на така наречените херниални точки, води до протрузия (излизане) на тъкани или органи, обвити в херниален сак и покрити с кожа и съответно формиране на херния. Най-честите видове херния са ингвиналната, пъпната, вентралната и феморалната херния. Особено място заемат хиаталните хернии, които са свързани с навлизане на органи от коремната кухина (най-често стомах) в гръдната клетка поради разширяване на отвора на диафрагмата.
Сред предразполагащите фактори за възникване на херния са мъжкият пол, състояния водещи до покачване на интраабдоминалното налягане, както и някои конституционални особености, и вродени заболявания на съединителната тъкан. В рисковата група попадат спортисти, които практикуват вдигане на тежести.
Четете цялата статия на hernia.vita.bg