Полезно
13.11.2020

ВИРТУАЛЕН БАРОМЕТЪР "Отитът при децата през есенно-зимния сезон: рискове, симптоми и лечение" -съвети от д-р Мерилин Иванова от МБАЛ ВИТА

Д-р Мерилин Иванова е специализант педиатър. Тя е част от екипа специалисти на ВИТА от месец октомври 2020 година. Извършва проследяване на физическото и нервно-психическо развитие на детския организъм, диагностика и лечение на детски заболявания.

- Д-р Иванова, какво представлява отитът?
С термина отит се обозначават възпалителните процеси, засягащи ухото. Спрямо локализацията си те се разделят на:
- външен отит: възпаление на ушната мида и външния слухов канал до тъпанчевата мембрана;
- среден отит: възпаление на участъците на ухото, разположени между тъпанчевата мембрана и вътрешното ухо, което включва Евстахиевата тръба, свързваща кухината на средното ухо с носоглътката;
- Възпалението на вътрешното ухо  се нарича лабиринтит. То е процес, при който се увреждат органът на слуха и този на равновесието, обединени в структура, напомняща лабиринт. Често това е усложнение на средния отит.

Външният отит най-често възниква при попадане и задръжка на вода в пространството между външния слухов проход и тъпанчевата мембрана. Среща се след плуване и къпане, нарича се още „отит на плувеца“. Хората с астма, алергии или екзема са често по-предразположени към развитието му. Почистванете на ухото с клечки за уши или други предмети също допринася за поява на възпалителен процес. Симптомите на външния отит включват болка или сърбеж, с неприятно усещане за дразнене в ухото.

Възпалението на вътрешното ухо има като последица нарушения не само в слуха, но засяга и вестибуларния апарат. Може да е резултат от възпаление или раздразнение с неинфекциозен характер – в резултат на травми или фрактури. По-рядко възпалението на вътрешното ухо е истинска инфекция, причинена от вируси, гъби или бактерии. Симптомите включват: световъртеж, гадене, повръщане, проблеми с равновесието, загуба на слуха, звънтене в ухото, болка.

Според обширни международни проучвания инфекциите на средното ухо са най-често диагностицираният здравен проблем от раждането до 15-годишна възраст, така нареченият среден отит. Той е и сред най-честите причини за  приложение на антимикробна терапия в детска възраст.

Средният отит е  термин, определящ възпалението, възникнало най-често след разпространение на инфекция на горните дихателни пътища през Евстахиевата тръба до ушната кухина.

Може да бъде класифициран като остър и хроничен според начина на протичане. Най-чест е  във възрастовата група между 6 и 24 месеца, като 80% от децата имат поне един епизод на среден отит, докато достигат училищна възраст.

Заболяваемостта е по-висока през есенно-зимния период и значително намалява след въвеждане на пневмококовата ваксина.

- Защо кърмачетата и малките деца често боледуват от отит?
Средният отит е по-чест при деца, предимно заради анатомичната разлика в структурата на Евстахиевата тръба. Това е каналът, свързващ средното ухо  и гърлото. Евстахиевата тръба е тръбеста структура,  чиито функции са:  да изравнява налягането в средното ухо с атмосферното, да дренира кухината на средното ухо и да предпазва ушната кухина.

При децата Евстахиевата тръба е по-къса и е по-хоризонтално разположена, също така е и по-мека и по-тясна. Тези особености са всъщност причината за по-лесното разпространение на инфекциозни причинители през нея.

Причина за нарушаване на нейните функции могат да бъдат блокирането й  чрез оток на стената, което е причинено от алергични възпаления, инфекции на носа и гърлото,  запушване на отвора, намиращ се в устната кухина, от трета сливица или от травми. Най-често се започва с вирусна инфекция, оток, подуване на лигавицата на назофаринкса и оток на Евстахиевата тръба.

При запушването се получава негативно налягане в средното ухо, което първоначално се компенсира, впоследствие обаче се натрупва секрет в средното ухо, което създава предпоставки за възникване на вторични бактериални или вирусни инфекции. Въз основа на състава на натрупалия се секрет, отитите се класифицират като серозен, серомуцинозен, муцинозен и гноен.

- Кои са причините за отита и какви са симптомите?
В описаните условия определен тип бактерии виреят особено добре. Златен стандарт за определяне на причинителя е микробиологичното изследване на секрет от средното ухо, взет чрез тимпаноцентеза.

Вирусните причинители са около 20% от случаите, а в 65% от случаите инфекцията е смесена.
Симптомите често варират в зависимост от възрастта на детето и от тежестта на инфекцията. Най-често те включват  раздразнителност, отпадналост, безапетитие, висока температура, болка в ухото - спонтанна или при натиск върху ухото. По-големите деца съобщават директно за болка, а при по-малките може да се ориентираме по честото подръпване на ухото, заглъхване или намаляване на слуха. Понякога има изтичане на секрет от ушния канал,  бистър - при лекото възпаление,  или гноен - при умереното и тежкото възпаление.

При тежки възпаления има разпространение на болката към врата, лицето или главата, подути лимфни възли и дори пълна загуба на слух.

Диагнозата се поставя чрез обстоен преглед при  оториноларинголог, включващ отоскопия, тимпанометрия  и акустична рефлектометрия. При отоскопия мембраната изглежда възпалена, зачервена с усилен васкуларен рисунък и оток.
При серозен отит може да установи липса на блясък на тъпанчевата мембрана, намалена подвижност, цикатрициални учарстъци с огрубяване на релефа, наличие на течност зад тъпанчевата мембрана.

 -Какво е лечението?
Използват се медикаменти за повлияване на болката и температурата -ибупрофен и антимикробно лечение незабавно или отложено в рамките на 24-72 часа.

Децата се разделят на три групи спрямо типа на прилаганото лечение:
•    До 6 месечна възраст - дори при липса на сигурна диагноза се препоръчва незабавно започване на антимикробна терапия;
•    От 6 месечна до 2 годишна възраст - само при сигурна диагноза или тежко протичане на заболяването започваме антимикробна терапия;
•    На и над 2 годишна възраст – при сигурна диагноза с тежко протичане веднага започваме антимикробна терапия.

Основание за отложения подход дават данни, че при около 70% от случаите на остър среден отит симптомите отзвучават в рамките на една седмица без антибиотик.

- Как да предпазим детето?
Можем да предпазим децата от отит, като намалим излагането им на рискови фактори винаги, когато това е възможно. Такива са: тютюнопушене на родителите, посещение на детски заведения, използването на биберони след 6 месечна възраст, лоши социално-битови условия и други такива. Ваксинирането срещу най-честите причинители на заболяването  е с най-големи възможности за ограничаване на случаите на среден отит. Имунопрофилактика със сезонни противогрипни ваксини  също може да намали сериозно случаите.

- Може ли да се стигне до усложнения?
Усложнения настъпват рядко,  особено при предприето адекватно лечение, но те са много сериозни, затова при подобни симптоми, ние във ВИТА препоръчваме незабавна консултация с лекар.
Всички, които имат нужда от преглед, може да се свържат с нашите специалисти на телефоните на Регистратура:
02 45 22 000, 08899 22 000, или си запишете час чрез superdoc.bg