Когато става дума за бременност, много се пише за промените в тялото и в психиката на бъдещата майка, но май често забравяме ... за таткото. „Поздравления, Вие ще ставате баща!“ – така опияняващо и вдъхновено започва всичко. Но дали продължава по същия начин? Всъщност, по-често – не.
Повечето мъже имат позитивна реакция към бременността, но те също биха могли да изпитват съмнения и притеснения. Една непланирана бременност може да започне с противоречиви чувства. Най-честите мъжки страхове през първия триместър са за здравето на партньорката Ви, за евентуалните финансови проблеми и за това, дали всъщност сте подготвен за бащинството... Щастливото и слабо момиче, за което сте се оженили не толкова отдавна, внезапно се превръща в дебела, изнервена фурия, която повръща, има безсъние, често променя настроението си, уморена е и е кисела без видима причина.
Спокойно, без паника, това ще мине след първия триместър, а ако не мине тогава – нали след третия триместър все пак всичко ще свърши?
Много бъдещи татковци започват да гледат напред и да се притесняват как появата на бебето ще се отрази на семейните финанси. Ако и двамата с Вашата партньорка работите, може би ще се замислите каква ще е промяната на доходите Ви, в случай, че тя спре работа за известен не малък период от време. А кредитът? Ами дали не е тясно жилището за трима? И толкова неща има нужда да се купят....
Така е, прав сте, но това е моментът да се научите на добро семейно планиране. В крайна сметка, човек трябва да харчи толкова, с колкото разполага. Всъщност на бебето му е все едно, дали е в количка от 200 или от 2 000 лева – Вие сте тези, на които това им изглежда важно. В този момент основаването на „Фонд за непредвидени разходи“ е полезно, както по време на бременността, така и след раждането, а и доста време след това.
Много бъдещи татковци се притесняват за това, какви бащи ще бъдат. Може да започнете да мислите как е било при баща Ви, когато сте се родили Вие. Колко подготвен е бил Вашият татко преди да стане баща? Какви възможности чувствате, че имате като бъдещ татко, които Вашият баща не е имал?
Всички тези нови притеснения са съвсем нормални и са породени от факта, че ще се превърнете в татко след по-малко от година. Просто разговаряйте за надеждите, мечтите, страховете и притесненията, свързани с очакваното бебе със съпругата, приятелите и родителите си, намерете време за редовни разходки, отделете повече време за да бъдете заедно и да се радвате на бременността... Отговорите са някъде там.
През втория триместър Вие ще имате шанса да чуете туптенето на сърцето на бебето и вероятно да видите Вашето бебе с помощта на ултразвук. Това обикновено увеличава чувството за реалност на очакваното събитие – Вие наистина ще имате бебе! Идеята за това вече не е толкова виртуална, следователно – трябва да се действа по задачите.
А Вие – мъжете, сте доста добри в това!
Много бъдещи татковци забелязват промяна в сексуалността на партньорката си по време на втория триместър. Всяка бъдеща майка реагира различно на хормоналните промени, извършващи се в нейното тяло. При някои жени бременността може да увеличи сексуалното желание, докато при други – да го намали. Като бъдещ татко е важно да знаете, че през втория триместър много от отговорностите на Вашата партньорка могат да отпаднат, поради промените, настъпващи в нейния организъм. Просто проявявайте разбиране един към друг, не е много сложна задача.
Последните три месеца от бременността са започнали. Тялото на Вашата партньорка извършва последните си приготовления за раждането. Бебето също заема позиция за раждането. Може би вече сте приели идеята, че ще ставате татко и сте готов да приветствате бебето си... А може би – не?
Посещавайте курсове за бъдещи родители. Това е една от възможностите заедно с партньорката си да се подготвите за предстоящото раждане. Там е мястото, където ще намерите отговор на повечето въпроси, които не Ви дават мира: “Имате ли желание да присъствате на раждането? Каква ще бъде ролята Ви по време на раждането? Какви са всъщност желанията на партньорката Ви? И какво, по дяволите, сега се очаква от Вас?“
ВИТА провежда такива курсове дори сега, по време на извънредното положение, на Фейсбук страницата си.
Курсовете ще Ви информират за етапите на родовия процес и ще Ви подготвят за това, с което бихте могли да се сблъскате по време на раждането.
Физическите промени, през които минава тялото на Вашата партньорка, са особено интензивни през този триместър. Те оказват влияние върху нейното психологическо състояние. Бъдещата майка може да почувства, че е загубила контрол върху тялото си, което би могло да бъде доста стресиращо преживяване. Може да се чувствате доста изморен, поради повишената нужда от помощ на партньорка си. Без значение колко подготвени може да бъдете за раждането на своето бебе или за подготовката на дома, винаги има няколко неща, които чувствате като недовършени...
Бъдете търпеливи един към друг. Ако се чувствате претоварен от работата и от подготовката за бебето, ще бъде добре да го обсъдите с Вашата партньорка, а не да нервничите. Може би е добре да потърсите помощ. Други татковци са минали вече по този път... и са оживели.
Ето няколко практически съвета, за които да се хванете уверено:
• Подгответе “гнездото” заедно, ако е възможно. Изберете заедно нещата за бебето – легло, мебели, подгответе стаята му и др.;
• Нека съпругата Ви знае, че сте загрижен за нормалното протичане на раждането;
• Посетете мястото, където планирате да стане раждането;
• Подгответе си план за раждането.
• Проверете и вижте колко гъвкави могат да станат Вашите служебни ангажименти по време на раждането и след това;
• Попитайте няколко наскоро станали бащи за техните преживявания по време на раждането на децата им ... Дайте им възможност да Ви уплашат още повече ;
• В случай, че ще сте достатъчно смел да присъствате на раждането, попитайте лекаря какво можете и какво не можете да правите ... докато сте в съзнание.
И – късмет! ... Ще имате нужда.????