21.08.2020

ВИТА ВИРТУАЛЕН НАВИГАТОР: „Какво е пролапс на матката, кога ни заплашва и как се лекува?“ – отговаря д-р Владимирова от ВИТА

Пролапсът на матката и на влагалището се свързва обикновено със смъкването на органите в малкия таз на жената. Той се получава в резултат на  отслабване на съединителната тъкан, която води до слабост на поддържащите връзки на матката и влагалището.
Когато жената няма проблем, здрав апарат, съставен от мускули и лигаменти в таза, поддържа матката и вагината в правилното им местоположение в малкия таз.

Кои са причините, водещи до пролапс? Това са естественото раждане, възрастта и индексът на телесната маса. Предразполагащи са и големият брой раждания, раждането на големи бебета, масивните разкъсвания на тазовото дъно, тежка физическа работа и  хроничният запек. За съжаление, близо 50% от нормално раждалите жени развиват генитален пролапс в различна степен.

Пролапсът на матката и вагината се среща все по-често, когато възрастта на жените напредва. Често се забелязва преди самата менопауза. С тази диагноза се отбелязва патологичното разместване на органите в целия им размер или само част от тях.

Повечето жени не знаят, че имат пролапс и при случаен преглед от специалист по акушеро-гинекология, състоянието им се диагностицира. Друга част от жените пък изпитват лек дискомфорт. Не бива да се забравя и фактът, че пролапс на матката или влагалището могат да бъдат предпоставка за неудовлетворяващ сексуален живот и изнервящи проблеми по време на полов акт.

Най-добрият подход в лечението е да се ограничи смъкването. Препоръчва се прилагането на ежедневни упражнения за стягане на тазовото дъно, както и редовно спортуване и тренировки (независимо от възрастта на жената).
Редовните упражнения на Кегел, които може да разгледате ТУК, са най-добрият начин за тренировка на мускулите в малкия таз, тазовото дъно и вагиналния канал. Колкото по-здрави и тренирани са мускулите в тази област, толкова по-малък е рискът от възникване на пролапс.

Освен за профилактика, тези упражнения помагат и за стягане на мускулните влакна и за прибирането на провисналите тъкани обратно там, където им е мястото. По този начин се намаляват и симптомите на пролапс. Тренирайте мускулите на тазовото дъно преди и след раждане! Движете се, спортувайте!

Всъщност тези мускули, които участват в спирането на потока урина, са същите, които са дадени в упражненията на Кегел. След като изпразните пикочния мехур, се опитайте да ги стегнете. Задръжте няколко секунди, отпуснете и повторете. Никога не правете упражненията с пълен пикочен мехур! Това е не само неудобно, но също може да увеличи рискът от инфекция на пикочните пътища.

Понякога се налага оперативна намеса и корекция с поставяне на специални хирургични пръстени. Хирургичната корекция най-често се прилага с достъп през вагината. Принципът на операцията е „прикрепяне“ на влагалището и матката към определени структури в малкия таз така, че да наподобим естествените връзки на женските полови органи, които са се разтегнали с времето, както и укрепване на предната и задна влагалищна стена.
 
Активно участие, правилно напъване и дишане по време на раждането ще ви спестят много усложнения. Затова слушайте своя акушер-гинеколог, доверете му се и ще си спестите много усложнения.


За връзка с д-р Владимирова, както и с акушер-гинеколозите на ВИТА, се възползвайте от следните контакти:

ВИТА БАЗА 1 - ул. ДРАГОВИЦА №9
София 1505
Регистратура и информация:
02 960 49 50
02 943 43 98
02 960 49 51
02 960 49 52
GSM: 0888 99 1003 е-mail: vitabaza1@vita.bg
ВИТА БАЗА 2 - ул. ФИЛИП КУТЕВ №10
София 1407

Регистратура и информация:
02 45 22 000
GSM: 08899 22 000

е-mail: vitabaza2@vita.bg