След като се роди, бебето трябва да получи име от своите родители, с което се вписва в регистъра на Родилно отделение.

Името на дете, което не е български гражданин, се записва така, както е заявено от родителите.

Ако единият родител е български гражданин, то ще получи лично, бащино име и фамилно име (това на бащата), съгласно чл. 9 на Закона за гражданско състояние: „Името на български гражданин, роден на територията на Република България, се състои от собствено, бащино и фамилно име.“

Децата от едни и същи родители се вписват с еднакво фамилно име.

Бащиното име на дете, което не е припознато от бащата, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.

Дядото може да даде съгласие неговото име да бъде ползвано като бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката.

В 5-дневен срок (без да се брои денят на самото раждане) трябва да бъде изпратено писмено съобщение за раждането до службата за гражданско състояние в Столична община (съгласно чл.43, ал.1 от ЗГС). В Болница ВИТА това е ангажимент на старшата акушерка на Родилно отделение.

Въз основа на това съобщение длъжностно лице по гражданско състояние съставя акт за раждане с ЕГН на детето. Въз основа на този акт родителите получават от общинската администрация Удостоверение за раждане, както и електронен акт за раждане.

Актът за раждане - ОРИГИНАЛ може да бъде получен от един от двамата родители срещу представен документ за самоличност в срок от 14 работни дни след раждането на детето (в служба ГРАО). За пациентки от София документът се получава от районната администрация по адресната регистрация на майката, а за жените от останалата част на страната - от службата по гражданско състояние на район Оборище.

Раждане след сключен брак
Според българското законодателство съпругът на майката е баща на новороденото и ще бъде вписан като такъв.

Ако бракът е сключен извън България удостоверението за брак трябва да бъде с легализиран превод на български език.

Раждане по време на развод или ако родителите нямат брак
В този случай семейният статус на майката е определящ. При развод е необходимо да се представи съдебно решение за развод (в случай на развод в чужбина, документът трябва да бъде преведен и легализиран).

Ако не са минали повече от 300 дни от развода, като баща на новороденото се вписва бившият съпруг.

В случай, че са минали повече от 300 дни от развода, той няма да бъде признат за баща.

Ако родителите нямат сключен брак, биологичният баща може да припознае детето пред длъжностните лица по гражданското състояние. В Болница ВИТА се предоставя такава възможност непосредствено след раждането, ако бащата декларира лично и писмено, че припознава детето. Това може да стане и с нотариално заверена декларация (изисква се, ако бащата е чужденец). Необходими са още валидни документи за самоличност на двамата родители (лични карти за български граждани, а за чуждестранни лица - паспорт, разрешение за пребиваване и др.).

Ако бащата е неизвестен, това ще бъде посочено в акта за раждане (бащата ще бъде записан като неизвестен).