Информация

Те са най-често наблюдавните аневризми на артериалната система. Засягат главно мъжете и честотата им нараства с възрастта. Основната причина за появата на аневризмата е атеросклерозата, която предизвиква нарушения в стената на артерията – настъпват дегенеративни изменения в еластина и колагена, което води до отслабване на стената.
В по-голямата част от случаите аневризмите на коремната аорта са асимптоматични. Това налага пълен преглед при пациенти с данни за атеросклеротични промени в други съдове – артерии на сърцето, ХАНК, сънни артерии, периферни артериални аневризми. При клиничния преглед се установява пулсираща маса в областта на корема. Други оплаквания са болка в областта на корема. Болката е постоянна с неопределена характеристика, но може да се изрази като болезнена пулсация. Понякога тя може да ирадиира към кръста или в илиачната област. Едновременно с това могат да се установят анорексия, загуба на тегло, нарушения в дефекацията.

Аневризмите на коремната аорта могат да бъдат разделени на две основни групи:
Остросимптомни са тези коремни аневризми, при които болката (често пулсираща) е с продължителност по-малка от 24 часа и прогресира. Аневризмата се увеличава и е болезнена при палпация.
Руптурирала аневризма - тук картината е драматична: най-често болката настъпва след физическо усилие, довело до силна, спонтанна болка в областта на корема с ирадиация към кръста, гърба, вляво на корема или даже ингвиналната област, поява на болезнена и разлята маса в корема и най-вече развитие на хеморагичен шок.

Всички тези данни показват необходимостта от извършването на ултразвукова диагностика за определяне размера на аневризмата, нейната динамика и да се оцени близостта на околните тъкани.

По-редки са аневризмите на илиачните, феморалните, поплитеалните и сънните артерии. Много рядко се наблюдават аневризми с друга локализация. 

Лечението е само оперативно.