Информация

В последната календарна година се отбелязва многократно нарастване на случаите на асептична некроза на главата на бедрената кост – Morbus Chandler.

Това заболяване е с неясна етиология, но патогенезата се изразява в нарушаване на кръвоснабдяването на участък от главата на бедрената кост, което води до некротизиране на този участък и деформация на главата. По-късните последствия са деструкция на тазобедрената става.

Има различни хипотези какво причинява това заболяване. Статистически е установено, че употребата на стероиди, тютюнопушенето, болестите на мастната обмяна, повишаването на вътрекостното налягане, повишават риска от Morbus Chandler.

Зачестяването на констатираните случаи през последните месеци може да се припише на засилената употреба на стероиди при лечението на COVID-19, както и все още недоказани данни, че е страничен ефект от ваксинацията.

За диагнозата асептична некроза на главата на бедрената кост рядко се мисли при първичен преглед, тъй като симптомите не рядко се припокриват с най-често срещаната лумбалгия – болести в кръста.

В началните стадии заболяването протича без съществена симптоматика. При прогресирането му се наблюдава болка в ингвиналния канал, съпроводена с ограничени и болезнени движения в тазобедрената става, болки в областта на кръста и др.

Засегнатата кост постепенно некротизира, хлътва и бедрената глава се смачква (колабира), а този процес е съпроводен от болки в ставата и ограничаване на движенията.

Ранната диагностика е от жизнено важно значение за успешното лечение на Morbus Chandler. В началните стадии на заболяването се наблюдават малки лезии, главичката на бедрената кост все още не е напълно разрушена и има шансове ставата да бъде спасена.
При съмнение за тази диагноза в началото е най-добре да се направи магнитен резонанс, на който могат да се видят промените в главата на бедрената кост, ако на рентгеновата снимка още няма такива белези.

В Отделението по ортопедия и травматология в Болница ВИТА вече повече от 10 години се прилага метода „остеоиндукция“: под рентгенов контрол се достига до участъка на остеонекрозата и се имплантират автокостен присадък плюс PRP. Тази хирургична техника цели възстановяване на некротичния участък и заместването му със здрава кост.

Най-успешни резултати се постигат, когато този метод се приложи в ранните до средните стадии (до трета-четвърта степен). Оперативните рискове са сравнително ниски, тъй като не се минава през богато инервирани и кръвоснабдени зони.

Следоперативният период включва щадене на крайника (ходене с патерици) за 10-15 дни. Възможно е да се добави перорално лечение с медикаменти, които подпомагат минерализацията на новообразуващата се кост.

Асептичната некроза на бедрената глава засяга по-често мъже и жени между 30- и 50-годишна възраст. Заболяването може да порази само едната става или двустранно (около 60% от случаите). Често втората става заболява от няколко месеца до 2-3 години след първата. Затова е необходимо проследяване на здравата става (ЯМР на 6 месеца).

Отделение в МБАЛ

Кабинет в ДКЦ

Специалисти