Информация

Болестта на Крон е възпалително чревно заболяване с ненапълно изяснена генеза. Смята се, че е комбинация от имунни фактори, фактори на средата и бактериални фактори. Теоретично може да засегне цялата храносмилателна система – от устната кухина до ануса. Болестта на Крон засяга цялата стена на органите – хранопровод, стомах, тънки черва, дебело черво, т.е възпалението е трансмурално.
 

Видове:
В зависимост от засягането и начинъа на протичане има различна клинична картина и прогноза. Най-често засягането е в крайната част на тънкото черво – терминален илеум и началната част на дебелото черво, поради това в миналото това заболяване се е наричало „терминален илеит“. Може да протече със стесняване на диаметъра на червата – стеноза, образуване на патологични отвори между органи в коремната кухина, поради хроничното възпаление – фистулизация.

Симптоми:
Симптомите са различни спрямо конкретната локализация. Най-честите симптоми са коремна болка, диария, като често може да бъде кървава, температура, загуба на тегло, анемия. Поради засягането на стената на червата може да се стигне до запушването им – илеус, образуването на абсцеси в коремната кухина или перианалната област.

При това заболяване много често се засягат и други органи и системи – кожа, стави, очи и т.н

Лечение:
Лечението може да бъде консервативно или хирургично. За да бъде започнато лечение гастроентеролог трябва да направи обстойна диагностика – извършване на ендоскопия – гастро- или колоноскопия, с вземане на биопсии, изследване на различни биохимични показатели - най-често калпротектин. Според ендоскопската находка и хистологичният резултат от взетата биопсия се избира и подходящото индивидуално лечение за пациента. Най-често това са различни имуносупресори, кортикостероиди, като в практиката все повече навлизат така наречените биологични терапии, които представляват моноклонални антитела, които имат строго специфично действие в процесът на възпалението.

Лечението е продължително – най-често за цял живот и пациентите се проследяват активно от лекуващ гастроентеролог.

Кабинет в ДКЦ

Отделение в МБАЛ