Информация

Цирозата представлява краен стадий на чернодробно увреждане, при който черният дроб е загубил своята нормална структура, следствие на хронична увреда от различни агенти – алкохол, вируси, автоимунни заболявания, метаболитни заболявания, генетични мутации и следстие на това не може да упражнява нормалните си функции.

В последните години една от най-честите причини в развитите страни за чернодробна цироза е Metabolic Dysfunction–Associated Liver Disease (MASLD) - метаболитно асоциирана мастна дегенерация на черен дроб.

Заболяването най-често се развива бавно – с месеци и години и първите му признаци могат да бъдат изява на неговите усложнения – кървене от варици на хранопровода, нарастване на коремната обиколка следствие на натрупване на асцит и т.н.
 

Видове:
Съществуват различни класификации – следствие от причината – най-често алкохолна, вирусна (хепатитни вируси), следствие от патоморфологичната картина, от макроскопският образ – микро- и макронодуларна, като клиничната картина винаги е сходна.

Симптоми:
В началото симптомите са неспецифични - умора, слабост, загуба на апетит, загуба на тегло и гадене. Хората също могат да почувстват дискомфорт в дясната горна част на корема около черния дроб.

С напредването на цирозата симптомите могат да включват неврологични промени. Това може да се състои от когнитивни увреждания, объркване, загуба на памет, нарушения на съня и промени в личността.

Влошаването на цирозата може да причини натрупване на течност в различни части на тялото, като краката (оток) и корема (асцит). Други признаци на напреднало заболяване включват сърбеж по кожата, лесно образуване на синини, тъмна урина и пожълтяване на кожата. Често като изява може да се наблюдава кървене от разширени кръвоносни съдове в долната част на хранопровода (варици), което представлява спешно животозастрашаващо състояние.

Лечение:
Лечението е насочено към остраняване на основната причина за чернодробната цироза – преустановяване на приема на алкохол, лечение на вирусните хепатити, хелаторни препарати при редките причини за чернодробна цироза – болест на Wilson, хемохроматоза и т.н. Симптоматичната терапия също е важна, като тя цели максималното контролиране на симптомите.

Важно е да се оцени пациента и дали той е подходящ за чернодробна трансплантация, тъй като това е единственият дефинитивен метод за лечение на чернодробната цироза.

Всеки пациент с цироза трябва да бъде проследяван активно от гастроентеролог – да се контролират усложненията и да се следи с образни методи структурата на черен дроб, тъй като цирозата сама по себе си е рисков фактор за образуването на първичен чернодробен рак.

Кабинет в ДКЦ

Отделение в МБАЛ