Информация
Сърдечно-съдовите заболявания главен компонент, на които са атеросклеротичните сърдечно-съдови заболявания, са отговорни за над 4 милиона смъртни случаи в Европа всяка година. Те убиват повече жени, отколкото мъже, въпреки че случаите на сърдечно-съдова смърт във възрастта под 65 години е по-честа при мъжете. Значението на превенцията на дислипидемията остава неоспоримо и трябва да се показва на цялото население чрез популяризиране на здравословен начин на живот, както и на индивидуално ниво чрез противопоставяне на нездравословни начини на живот и чрез редукция на повишените нива на сърдечно-съдови рискови фактори, като нивата на LDL („лошия холстерол“) или артериалното налягане.
Изследването на липидите и липопротеините се използва за оценка на риска от атеросклеротичните сърдечно-съдови заболявания и за ориентир при вземането на решение за лечение. По традиция се препоръчва вземане на кръв за липидни анализи на гладно. С цел намаляване на сърдечно-съдовия риск при възрастни значението на понижаването на LDL за превенция е силно подчертано. Данните от епидемиологични проучвания показват, че по-голямата консумация на плодове, ненишестени зеленчуци, ядки, варива, риба, растителни масла, и пълнозърнести, едновременно с по-нисък прием на червени и обработени меса, храни с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и сол, е свързана с по-ниска честота на усложнения от сърдечно-съдови заболявания. Заместването на животинските мазнини, включително млечна мазнина, с растителни източници на мазнини и полиненаситени мастни киселини може да намали риска от сърдечно-съдови заболявания.
Редукцията на теглото повишава нивата на HDL („добрия холестерол“) - с всеки килограм намаление на телесното тегло, след стабилизиране на редуцираното тегло, се наблюдава повишение с 0.01 mmol/L. Аеробната физическа активност, като енергично извървяване на 25–30 км седмично (или всяка еквивалентна активност), може да повиши нивата на HDL-C с 0.08–0.15 mmol/L (3.1–6 mg/dL). Отказът от тютюнопушене може също да допринесе за покачване на HDL. Умерената алкохолна консумация е приемлива за тези, които приемат алкохолни напитки, при условие че нивата на триглицеридите не са повишени. Отказът от тютюнопушене води до отчетливи ползи по отношение на цялостния сърдечно-съдов риск и специфично върху нивата на HDL.
При установени завишени нива на общия холстерол, LDL и ниски нива на HDL е необходима консултация с кардиолог с оглед определяне на риска от сърдечно-съдови усложнения и иницииране на терапия със статин. Статините намаляват синтезата на холестерол в черния дроб чрез конкурентна инхибиция на ензима HMG-CoA редуктаза, която ограничава холестероловата биосинтеза. Терапията е индивидиална при всеки пациент, в зависимост от наличните придружаващи заболявания и рисковата категория, в която попада пациента, като при всички пациенти със завишени нива на холстерола, тя винаги започва с промяна в начина на живот.