Информация

Гастритът представлява остро, хронично възпаление, кървене, което възниква в резултат на действието на различни фактори на външната и вътрешната среда, като може да има усложнения – язва, кървене.

Заболяването може да се появи остро (внезапно) или постепенно (хронично), като може да засегне цялата или част от стомашната лигавица.

Възпалението най-често се причинява от бактерията Helicobacter pylori, но може да възникне и от приема на нестероидни противовъзпалитени лекарства. Сред по-рядко срещаните причинители на състоянието можем да посочим употребата на алкохол и цигари, автоимунни заболявания, инфекциозни агенти, лъчетерапия.

Симптоми:
При някои хора това състояние може да протече безсимптомно. В останалите случаи, може  да се наблюдава гадене, коремна болка, повръщане, подуване на корема, оригване, загуба на апетит, киселини, лошо храносмилане.

Лечение:
Лечението се провежда в зависимост от причината. То може да включва антиацидни медикаменти - Н2 блокери или инхибитори на протонната помпа, антибиотици срещу бактерията, причиняваща гастрит.

За повечето хора гастритът не е сериозно състояние и бързо се подобрява с лечението. В някои, обаче може да доведе до стомашно кървене, язви и повишен риск от рак на стомаха.

Кабинет в ДКЦ

Отделение в МБАЛ