Информация

Инсултът представлява прекъсване на кръвоснабдяването в част от мозъка, вследствие на което невроните са лишени от кислород и започват да умират. Има два вида инсулт – хеморагичен и исхемичен.

 

Хеморагичните инсулти са по-редки, около 15% от всички инсулти, но те са отговорни за около 40% от смъртността при инсулт. Исхемичните инсулти съставляват 87% от всички инсулти.

 

Исхемичният инсулт се причинява, когато кръвоносен съд, кръвоснабдяващ главния мозък се запуши от тромб. Високото артериално налягане е най-важният рисков фактор за този вид инсулти и оптималният контрол на артериалното налягане е основната му превенция. Мозъчно-съдовата болест се причинява и от атеросклероза и засяга външните и вътрешните мозъчни съдове. При нейното прогресиране се наблюдава развитие на запушване или емболизация, вследствие на което се развива исхемичен мозъчен инсулт. Предсърдното мъждене е ненапоследно място виновника за исхемичен мозъчен инсулт и най-често срещана аритмия при възрастни пациенти. Тя е ембологенна аритмия, при която в структура на сърцето, наречена ухото на ляво предсърдие се образуват тромби, които чрез системното кръвообращение достигат до съдовете, кръвоснабдяващи мозъка и ги запушват. Мозъчният инсулт е водеща причина за смърт и инвалидизация у нас.

 

Основната превенция се състои върху въздействието на артериалното налягане и въздействието върху факторите на атеросклерозата.

 

Автор: Д-р Сибел Кафалиева, кардиолог

Кабинет в ДКЦ

Специалисти