Информация

Хипогонадизмът е синдром, който възниква в резултат на невъзможност на тестисите да произвеждат физиологични количества тестостерон (Т) и  нормален брой сперматозоиди, поради нарушения в различни нива на хипоталамо-хипофизно тестикуларната (ХХТ) ос.

Хипогонадизмът може да бъде в резултат на заболявания на хипоталамуса, хипофизата или тестисите, което потиска хормоналната секрецията и производството тестостерон. В зависимост от възрастта, недостатъчното производство на тестостерон, може да доведе до аномалии в мускулите и костното развитие, недоразвитие на гениталиите, както и намаляване на мъжествеността. Освен това, нормалните нива на тестостерон поддържат в норма енергийното ниво на организма, настроението, плодовитостта и сексуалното желание. Тестостероновият недостиг (хипогонадизъм) може да е вроден или може да се развие по-късно – придобит. Класификацията на нарушенията се определя спрямо нивото на увреда:

  • Първичен хипогонадизъм – смущения в тестисите;
  • Вторичен хипогонадизъм – смущения в хипофизата;
  • Третичен хипогонадизъм – смущения в хипоталамуса.

 

При възрастните мъже хипогонадизмът може да причини някои физически промени и да наруши репродуктивните функции на мъжа (андропауза) като например: намалено либидо; еректилна дисфункция; мускулна слабост; загуба на окосмяването по тялото; депресия и други нарушения в настроението.

Кабинет в ДКЦ