Информация
Острият миокарден инфаркт е животозастрашаващо заболяване, налагащо спешна хоспитализация в интензивно кардиологично отделение и изискващо специфично лечение. Характеризира се с прекъсване потока на кръв към сърцето, най-честия механизъм който е образуване на тромб върху разязвена атеросклеротична плака, който запушва една от артериите, кръвоснабдяващи сърцето (коронарните артерии).
Водещият симптом при пациенти с миокарден инфаркт е остър дискомфорт в гърдите, описан като болка, натиск, стягане и парене. Симптоми, еквивалентни на болка в гърдите са задух, епигастрална болка, болка и изтръпване в лявата ръка.
За поставяне на диагноза остър миокарден инфаркт е необходима комбинация от критерии, а именно:
- Увеличение и/или намаляване на сърдечен биомаркер, за предпочитане високочувствителен сърдечен тропонин (hscTn) T или I;
- Симптоми на миокардна исхемия – гръдна болка, дискомфорт, задух
- Нови исхемични EКГ промени;
- Развитие на патологични Q-зъбци в ЕКГ;
- Образни доказателства за загуба на жизнеспособен миокард или нова аномалия на движението на регионалната стена, визуализираши се ехокардиография;
- Вътрекоронарен тромб открит при коронарна ангиография или аутопсия.
Заболявания, които винаги трябва да се имат предвид при диференциалната диагноза, тъй като те са потенциално животозастрашаващи, но също и лечими са аортна дисекция, белодробна тромбоемболия и пневмоторакс.
Лечението на острия миокарден инфаркт е медикаментозно, инвазивно чрез коронарна ангиография и реваскуларизация и аорто-коронарен байпас хирургия.