Информация
Морбили, познато още като дребна шарка или брустница, е остро инфекциозно заболяване. То протича с висока температура, възпаление на очите, секреция от носа и очите. Причинява характерен обилен обрив и може да доведе до редица усложнения и интоксикация.
Причинител на заболяването е РНК- вирусът Morbillivirus morbilorum. Той се отделя лесно във въздуха и се разпространява чрез въздушни капчици, произведени, когато заразеният човек кашля и киха. Капките, съдържащи вируси, могат да се задържат във въздуха в продължение на няколко часа. Заразяването се осъществява при близък, непосредствен контакт с болния на разстояние 1-2 метра. Вирусът прониква през лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивите.
Инкубационният период е средно между 7 и 14 дни, но може да достигне и 21.
На стайна температура и при пряка слънчева светлина вирусът се унищожава бързо.
Симптоми
Заболяването започва постепенно, като симптомите наподобяват настинка с хрема. Наблюдава се повишаване на температурата, съпроводено с кихане, груба кашлица, която не се повлиява от обичайното лечение. Температурата се повишава до 38,5 - 39⁰С.
От третия ден температурата може да достигне до 41⁰С.
На лицето на болния се появява червен обрив, който продължава между четири и седем дни. След това той се разпространява по цялото тяло.
От вътрешната страна на бузите и по венците могат да се появят малки бели петна.
Как се диагностицира?
Диагнозата на морбили се поставя на база клиничното протичане на заболяването, на епидемиологични данни за имунизационното състояние на болния (напр. пропусната имунизация), както и при данни за контакт с болен от морбили.
За потвърждаване на диагнозата се прилагат серологични изследвания – доказване на специфични антитела срещу вируса на морбили от клас IgM и доказване на вирусна РНК чрез молекулярно – биологични методи (PCR).
Усложения след преболедуване:
В хода на протичането на морбилната инфекция и след нея могат да се появят усложнения, сред които са:
- пневмония, която е основна причина за смърт, свързана с морбили;
- ушна инфекция, която може да доведе до загуба на слуха и глухота;
- диария;
- енцефалит – водещ до гърчове и умствена изостаналост;
- подостър склерозиращ паненцефалит. При него нервите и мозъчната тъкан дегенерират прогресивно. По-вероятно е да се появи, ако инфекцията с морбили се случи в по-млада възраст. Не съществува лечение на подостър склерозиращ паненцефалит и той винаги води до смърт.
Как се лекува?
Няма специфично лечение за морбили. Заболелите се възстановяват чрез симптоматично лечение. Антибиотична терапия се прилага, когато има усложнения от бактериални инфекции, които могат да се развият след заразяване с морбили (пневмония и ушни инфекции).
Единствената защита срещу морбили е ваксинацията. Прилага се комбинирана ваксина MMR, която предпазва от морбили, рубеола и паротит. За постигането на максимална защита са прилагат две дози от нея. В ЕС първата се поставя между 10 и 18-месечна възраст. Втората може да бъде приложена един месец или повече след първата доза, в съответствие с националната схема за ваксинация.