Информация

От бъбречните тумори най-честото онкоурологично заболяване при децата е туморът на Вилмс. Понякога се установява по повод на наличие на видима кръв в урината, болков симптом в областта на бъбреците или опипваща се туморна маса в коремчето на детето. Доста често обаче се установява при профилактичен ехографски преглед на детето. След провеждане на ЯМР прилагаме оперативно лечение, като обикновено се предшества от химиотерапия за намаляване на обема и понижаване на активността на тумора.


Срещат се и уротелни тумори, те произлизат от лигавицата на уретера или на пикочния мехур. При тях обикновено болков симптом няма, манифестират се с видима кръв в урината.


Методът на диагностика и стадиране при тях е провеждането на цистоскопия или уретерореноскопия и вземането на биопсия. При уротелни тумори на бъбреците и уретерите прилагаме оперативно лечение - лапароскопско или класическа, отворена операция. При туморите на пикочния мехур започваме с ендоскопско лечение през уретрата.


Туморът на тестиса се характеризира външно с установяване на твърда и неравна зона в единия или двата тестиса. Тестисът не е болезнен на пипане, с уголемени размери е и уплътнен. За диагностиката ни помага характерния ехографски образ и високоспецифичните за тестикуларните тумори маркери – алфа ФП, бета – ЧХГ и ЛДХ. Отстраняваме оперативно засегнатия тестис, след което в зависимост от вида на тумора следоперативното лечение е различно.


Онкоурологичната патология, като всяка онкологична патология изисква комбинирано, интердисциплинарно обсъждане, лечение и проследяване на пациентите, за да се постигнат максимално ефективни резултати.
Обсъждането на всяко дете с онкоурологично заболяване на лекарска онко-комисия позволява да се изгради индивидуален план на лечение и проследяване.