Информация

Най-честото злокачествено заболяване при жените - за България около 3000 новозаболели годишно. Заболяването протича в 4 стадия и има над 10 разновидности според характеристиката на злокачествените клетки и тъканния строеж. Поради това проявата, протичането на заболяването и прогнозата са различни за всеки един от типовете. От особена важност за успеха на лечението и прогнозата е ранното откриване и активно поведение. Основните методи за лечение са:

- хирургично отстраняване на тумора, част от млечната жлеза или цялата жлеза, в зависимост от големината и разположението на тумора.

- лъчелечение - провежда се преди и след оперативното лечение с цел да се предотврати рецидив на заболяването

- химиотерапия - провежда се преди и след оперативното лечение в зависимост от конкретния случай, с цел да се унищожат евентуални метастатични огнища в организма

- хормонална терапия - провежда се с препарати, забавящи туморния растеж при хормонално чувствителни тумори

Успехът от посочените методи на лечение е в пряка зависимост от стадия на откриване на заболяването и започване на лечението. При жени в начален стадий - 10-годишната преживяемост е над 80 %. Този факт дава основание да се препоръча всички жени рутинно да бъдат преглеждани от специалист за състоянието на млечната жлеза, като при жени над 40 години това трябва да става през 6 месеца. При жени до 40 години прегледът се прави веднъж годишно. Тази схема гарантира ранно откриване на рака на млечната жлеза и дава реални шансове за по-голяма преживяемост на заболелите.