Информация

Нормално уринният поток има еднопосочност – от бъбрека се стича към пикочния мехур по пикочопроводите и не се връща в обратна посока. При малки деца понякога клапичката на уретера в неговия край в пикочния мехур не работи правилно и тя пропуска урина от пикочния мехур към бъбрека, което е патологично.

Това се свързва с чести, рецидивиращи пиелонефрити (възпаление на бъбреците). Състоянието е известно като везикоуретероренален рефлукс – ВУР и с течение на времето води до загуба на бъбречна функция.

Лечението му е в зависимост от възрастта на детето и от степента на рефлукса. Може да е консервативно – продължително лечение с уроантисептик, ендоскопско, както и оперативно. Ендоскопското лечение е изключително атравматично – през пикочния канал се прониква в пикочния мехур и се инжектира под уретера субстанция, която възстановява еднопосочността на уринния ток: от уретера към пикочния мехур. Детето е без катетър след интервенцията и е в домашни условия още на другия ден.

При оперативното лечение на ВУР се извършват различни съвремени антирефлуксни техники, като позволяват престоят на детето в болница да е от 3 до 5 дни. За дренаж на урината се използват магнитни стентове, което ни позволява свалянето им след месец да стане в амбулаторни условия без нова хоспитализация и анестезия.