Информация
Вродено заболяване, при което уретерите са отпуснати, нагънати и широки, задържат урината в тях и не позволяват тя да се оттича в пикочния мехур.Възможно е те да са първични, нерефлуксни. Тогава лечението им се изразява в прилагането на консерватична антибиотична терапия и проследяване, като при прогресия се налага оперативно реконструктивно лечение.
В други случаи мегауретерите се рефлуксни - връща се урина от пикочния мехур към бъбреците, като това е съчетано с чести уроинфекции. В тези случаи се налага оперативно лечение, което е различно в зависимост от възрастта на детето и тежестта на аномалията.
При недоносени деца и деца до 1 година, при необходимост от ранно оперативно лечение прилагаме по-малко инвазивни техники, докато детето нарасне на тегло и укрепне. Чак тогава предприемаме окончателната оперативна намеса. За дренаж на урината се използват магнитни стентове, което ни позволява свалянето им след месец да стане в амбулаторни условия без нова хоспитализация и анестезия.
Наличието на предни или задни клапи на уретрата, е една от причините за двустранни рефлуксни мегауретери, те се оперират ендоскопски - През уретрата се прониква с камера в пикочния мехур и уретрата и клапите, които представляват мембрани, се разрязват. Така детенцето може да пишка и урината да излиза напред, без да се задържа в уретерите и в бъбреците.