Информация

Затлъстяването, т.нар. Обезитет е болестно състояние, резултат от нарушено равновесие между енергийния внос чрез храната и енергоразхода на индивида. Честа причина за това състояние е свръхконсумацията на храна и намалената двигателна активност, т.е. прием на повече от необходимата за основната обмяна и за двигателната активност енергия.

 

Затлъстяването увеличава вероятността от хронични заболявания като: сърдечно-съдови заболявания като артериална хипертония, коронарна артериална болест, ритъмни нарушения, метаболитни заболявания като захарен диабет – тип II, чернодробна стеатоза, белодробни заболявания като хронична обструктивна белодробна болест, синдром на хронична хиповентилация, синдром на обструктивна сънна апнея, както и заболявания на опорно-двигателния апарат. В резултат от това е доказано, че затлъстяването намалява значително продължителността на живота.

Световната здравна организация (СЗО) въвежда показател, който определя нормално здравословно тегло в зависимост от ръста. Индекс на телесна маса е скринингов инструмент, приложим за лица над 20 години.

 

Норми за ИТМ:

ИТМ - Класификация
< 18,5        тегло под нормата
18,5-24,9    нормално тегло
25,0-29,9    наднормено тегло
30,0-34,9    затлъстяване клас I
35,0-39,9    затлъстяване клас II
≥ 40            затлъстяване клас III

 

Заседналият начин на живот играе значителна роля при затлъстяването. В световен мащаб има значително преминаване към физически по-лека работа. Това се дължи преди всичко на нарасналата употреба на механизирани транспортни средства, преобладаването на трудоспестяващи технологии в дома, както и към преминаването на работен режим „home office”.

 

Понастоящем лечението на обезитета поради наличието на вече усложнения от заболяването, се ръководи от мултидисциплинарни екипи, състоящи се от диетолог, ендокринолог, хирург, кардиолог, пулмолог. Лечението започва винаги с промяна в начина на живот -  увеличаване на аеробната физическа активност, като енергично извървяване на 25–30 км седмично, консумация на плодове, ненишестени зеленчуци, ядки, варива, риба, растителни масла, пълнозърнести, по-нисък прием на червени и обработени меса, храни с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и сол, заместването на животинските мазнини, включително млечна мазнина, с растителни източници на мазнини и полиненаситени мастни киселини.


Медикаментозното лечение включва одобрените скоро лекарства - GLP-1 агонисти, които се предписват от ендокринолог, съобразено с придружаващите заболявания на пациента и не бива да се приемат без лекарско предписание.


Интервенционалното и хирургичното лечение включват поставянето на стомашен балон при пациенти, които нямат екстремно заастлъстяване и се нуждаят от редукция на телесното тегло с около 5-10 кг и бариатричната хирургия, която се прилага при екстремно затлътяване след изчерпани всички други терапевтични възможности.

 

Автор: Д-р Сибел Кафалиева, кардиолог

Кабинет в ДКЦ

Специалисти