Нощното напикаване е социално значим проблем и се определя като неволно изпускане на урина по време на нощния сън. Честотата му достига до 5-10% при деца до седемгодишна възраст и се среща при 1-2% от подрастващите. При 15% от децата с нощно напикаване проблемът се израства спонтанно, но при останалите е нужно да се вземат подходящи мерки, за да се коригира дефинитивно.
През изминалата година през доболничната част на Отделението по Урология и Андрология на МБАЛ ВИТА преминаха 83 пациенти с първично нощно напикаване, което ни мотивира да споделим диагностичния и лечебен алгоритъм, който прилагаме при такива пациенти, съпоставяйки го с препоръките на Европейската асоциация по детска урология на Националния конгрес по урология тази година.
Правилното поведение при такива пациенти започва от прецизната диагностика, която включва сваляне на подробна анамнеза, преглед, ехография и провеждане на урофлоуметрия при определени показания след попълване на дневника на уринирането. Спазвайки правилата за добрата медицинска практика винаги лечението на деца с нощно напикаване започва с поведенческа терапия, при която от ключово значение е изграждането на правилни навици в приема на течности (част от които е и спирането на прием на течности преди сън). При липса на резултат е възможно добавянето на еднократно събуждане вечер. Ако поведенческата терапия не постигне желаната цел се налага започване на медикаментозна терапия, чиято продължителност често е дълготрайна (поне три месеца). Преди нейното започване е силно препоръчително провеждането на урофлоуметрия.
Урофлоуметрията е част от гамата уродинамични изследвания и мониторира фазата на изпразване на пикочния мехур. Провеждането на това изследване е от значение с оглед изключването на анатомичен или физиологичен проблем при уринирането на детето. Това е абсолютно безвредно и неинвазивно изследване, като от ключово значение е то да бъде извършено, когато детето е спокойно и след попълване на дневник на уринирането. Той показва честота на микциите в домашни условия и обичайното количество урина, което детето изпикава. Спокойното протичане на изследването се осъществява в специално създадения за деца Уродинамичен кабинет към МБАЛ ВИТА.
При 41 от лекуваните в доболничната част на отделението пациенти е регистрирано добро субективно повлияване при спазване стриктно на поведенческата терапия, а при останалата част от пациентите се наложи приложението на медикаментозно лечение. Важно е да се подчертае, че изборът на медикаменти за това състояние е ограничен, като това се препарати които се приемат по схема дълго време и често налага комбинация от лекарствени средства. Пациентите, при които се прилага медикаментозно лечение за нощно напикаване, подлежат на стриктно проследяване.
При деца с първично нощно напикаване първи избор на лечение е поведенческата терапия, която дава добри резултати. Медикаментозното лечение често налага комбиниране на различни групи медикаменти и налага продължителен прием, което я прави втора линия на поведение.
Източници:
1. EAU Guidelines of Paediatric Urology 2022 C. Radmayr et all.
2. Clinical management of nocturnal enuresis Eberhard Kuwertz-Bröking et all 2018
3. Management and treatment of nocturnal enuresis-an updated standardization document from the International Children's Continence Society Tryggve Nevéus et all 2020
4. Alarm interventions for nocturnal enuresis in children Patrina Hy Caldwell et all 2020