Полезно

Каква e "лаещата" кашлица при децата и как да се лекува?

Д-р Кристин Генкова е специалист педиатър, част от екипа на ДКЦ ВИТА. Извършва проследяване на физическото и нервно-психическо развитие на детския организъм, диагностика и лечение на детски заболявания. Интересите и основната ѝ практика са насочени в областта на детските белодробни болести.

- Навлизаме в сезон със зачестяване на случаите на остри респираторни заболявания. Какви са наблюденията от практиката Ви и каква е причината за това според Вас?

През есенно-зимният период безспорно нараства броят на случаите на остри респираторни заболявания. Причината за това е комплексна. На първо място от значение е фактът, че посещаемостта в детските заведения е по-голяма. От друга страна, естеството на сезоните предполага по-дълго да се обитават затворени помещения, а това е директна предпоставка за лесно разпространение на инфекции. Разбира се, от значение е и фактът, че вируси като грипният се срещат основно през зимния период.

- Какви са усложненията, които водят най-често родителите в кабинета Ви? Основателни ли са и кога според Вас е възможно да справим без намесата на Педиатър?

Всяко притеснение на родителя за мен е основателно. Дори и да не е свързано със сериозно усложнение, то трябва да бъде обсъдено и да се даде адекватен съвет как да бъде преодоляно. Придружаваща всяка инфекция може да бъде висока температура, продължителна кашлица и хрема, силна болка в гърлото, задух и дехидратация. При всяко от тези оплаквания е необходима консултация със специалист и адекватно лечение.

- Споменахте кашлица, едно от най-плашещите състояния за родителите е т.н. "лаеща" кашлица. Каква е причината за нея, често ли се сблъсквате с това състояние и какъв съвет бихте дали на родителите в случай, че попаднете в подобна ситуация?

Така наречената "лаеща" кашлица е симптом, придружаващ ларингита или възпалението на ларинкса. Вирусните инфекции са най-честа причина, не рядко се наблюдава и в хода на алергична реакция. Плашещ симптом е, защото обикновено възниква внезапно през нощта, а клинично протича с пронизваща кашлица, наподобяваща лай на куче, откъдето идва и името ѝ. Нерядко, цялата тази картина е съпътствана от задух и повишена температура.

Съветът ми към родителите на първо място е да не се паникьосват. Много е важно да поддържат помещението, в която се намира детето, хладно, дори да го изведат навън, защото студеният въздух спомага за преодоляване на силното възпаление. Подобна ситуация е плашеща и за детето, затова е важно да го успокоим, защото колкото повече плаче, толкова по-затруднено става дишането.

Добър ефект винаги имат и т.н. инахалации с физиологичен разтвор. Колкото повече са, толкова по-добре за болното дете. При повишена температура над 38° С, разбира се и даване на антипиретик, с който ще облекчите и потенциална болка в гърлото. Не на последно място, в случай на силно затруднено дишане и невъзможност за овладяване на ситуацията, спешният преглед от специалист е наложителен!