Във връзка с борбата с COVID-19 и в резултат на създалата се масова психоза, от аптеките в цялата страна изчезнаха антибиотиците от почти всички видове, марки и разфасовки. Както се оказа, никакви предупреждения в медиите, каквито и да е мнения на лекари и организации не можаха да се справят с масовото разпространение на „компетентни“ съвети, получени от приятелки, заимствани основно от социалните мрежи.
Коронавирусът до момента ни показа много и разнообразни лица свои лица, понякога специфични за всеки отделен пациент. Част от боледуващите имат признаци и симптоми, които пораждат безпокойство за инфекции на пикочния мехур, кожата или дихателната система, но огромна част от тези инфекции обикновено не налагат употребата на антибиотици.
Пациентите често питат защо не могат да вземат антибиотици, въпреки че са се лекували успешно с тях в миналото.
Една добра причина за това се оказа антибиотичната резистентност
- Д-р Савчева, какво е антибиотична резистентност и защо трябва да се внимава с антибиотиците?
- Каква всъщност e опасността?
Понякога тази резистентност може да засегне цяла група или отделен клас антибиотици, което може да ограничи броя на наличните лекарства за въздействие върху настоящи и бъдещи инфекции. Това може да затрудни лечението дори на често срещани елементарни инфекции при големи групи пациенти, а има опасност да затрудни лекарите при сериозни епидемии, както се случва в момента.
Ограничаването на броя на възможностите за лечение увеличава шансовете за странични ефекти и разходите за лечение на пациентите вкъщи, както и в лечебните заведения.
Резистентността към антибиотици е изключително сериозен здравословен проблем. Всяка година над 2,8 милиона пациенти в света се заразяват с устойчиви на антибиотици бактерии и 35 000 души от тях умират, алармират специалистите от Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
- Как може да помогнем за предотвратяване на антибиотичната резистентност, без да вредим на здравето си?
Има няколко прости правила, които, ако спазваме стриктно, ще се справим с проблема:
• Приемайте само антибиотици, предписани от лекар, и то - конкретно за вас и за точно определено заболяване;
• Спазвайте всички антибиотични предписания – не променяйте дозата, не прескачайте прием, не спестявайте никакви хапчета и провеждайте лечението до последния ден така, както лекарят е определил;
• Избягвайте досег с инфекциите чрез стриктно спазване на хигиена, често измиване на ръцете, ограничаване на храни, които представляват риск, както и всички протовоепидемични разписани мерки.
• Вярвайте на специалистите, когато ви казват, че много инфекции са вирусни, а вирусите не могат да бъдат лекувани с антибиотици;
• И както често казваме във ВИТА: Просто се доверявайте на своя лекар и спазвайте стриктно неговите указания!
Всички, които искат да зададат конкретен въпрос или да се запишат за преглед или лечение, може да направят това през superdoc.bg или на телефоните на Регистратура на ВИТА База 1 и ВИТА База 2.