Полезно
11.12.2023

Не трябва да се слага знак за равенство между менструален цикъл и менструация

Менструацията е естествен процес, който съпътства всяка здрава жена, появява се циклично всеки месец - от първата менструация в живота "менархе" до настъпване на менопаузата.

Какво представлява менструацията?
Матка е кух орган, който отвътре е „тапициран“ с лигавица, наречена ендометриум. Той се състои от базален, по-дълбок слой и функционален по-повърхностен слой. Менструацията всъщност представлява излющване (отпадане) на по-повърхностния функционален слой - като краен резултат се получава гениталното кървене. Преди да достигне  до своето отпадане, eндометриумът е бил подложен на множество промени, свързани с неговото задебеляване и разрастване, които възникват под въздействие на половите хормони.

Този процес има цикличен характер, а всичките хормони, контролиращи този процес, се отделят в тялото от различни жлези, които оформят една ос (т. нар. хипоталамо-хипофизо-овариална ос). Тя включва: хипоталамус, преден дял на хипофизна жлеза и яйчниците. Като краен участник в тази верига е матката и маточната лигавица, върху която въздействат хормоните, отделни от яйчниковите структури: фоликули и жълто тяло.

Хипофизата е жлеза, разположена в мозъка. Тя има два дяла: преден и заден дял. Всеки от тях отделя различни хормони. От предния дял на хипофизата се отделят фоликулстимулиращ хормон (FSH-ФСХ) и лутеинизиращ хормон (LH-ЛХ). Фоликулстимулиращият хормон въздейства върху фоликулите в яйчника. Те са нормални структури на яйчника, в които се съдържат зреещите яйцеклетки. Лутеинизиращият хормон въздейства върху фоликулите и върху жълтото тяло. Жълтото тяло е структура, която се образува/възниква на мястото на пукналия се доминантен, най-голям по размери фоликул, от който се отделя зряла яйцеклетка, което се случва по време на овулация в яйчника.

Основен краен продукт от дейността на фоликулите е естрадиол, а от жълтото тяло се отделят прогестерон и естрадиол. Тези два хормона са в различна концентрация в различните фази на менструалния цикъл и обуславят цикличността на маточната лигавица (нейното нарастване, набъбване, излющване, отпадане).

Най-високо в йерархията, като "диригент", който дирижира/контролира всичко, стои хипоталамусът в мозъка. От него се отделя хормон, освобождаващ гонадолиберини (GnRH - gonadotropin releasing hormone). Под въздействие на  GnRH  се отделят ФСХ и ЛХ от предния дял на хипофизната жлеза.

Всеки етаж от тази хипоталамо-хипофизо-овариална ос има своето важно значение и подлежи на саморегулация. Между различните структури на тази ос съществуват множество прави и обратни, положителни и отрицателни връзки. За яснота, накратко бих дал следния пример: ако хормон "Б" от по долните етажи в тази ос намалее по концентрация в кръвта, това е сигнал за отделянето на хормон "А" от по-горните етажи, който стимулира продукцията на хормон "Б" и покачва неговата концентрация в кръвта. Наблюдава се и обратното: ако хормон "Б" от по-долните етажи на оста повиши своята концентрация, това е сигнал да се намали концентрацията на хормон "А" от по-горните етажи на оста, който обуславя продукцията на хормон "Б'' и повишава неговата концентрация в кръвта.

Разбира се това е един прост пример за яснота. В действителност между структурите на тази ос съществуват доста по сложни и разнообразни взаимоотношения.

Често пъти жените слагат знак за равенство между менструален цикъл и менструация, което е погрешно. Менструалният цикъл започва с първия ден на последната редовна менструация и завършва в деня  преди първия ден на следващата менструация. С други думи, един менструален цикъл включва в началото си една менструация (кървене). Под продължителност на менструалния цикъл разбираме интервала между първите дни на две поредни менструации. Накратко казано, менструацията е част от цикъл, наречен менструален цикъл. През този цикъл настъпват промени в ендометриум - той нараства, набъбва и чак тогава, ако не настъпи оплождане на яйцеклетката, се излющва и отпада.

Нека разгледаме параметрите на нормалната менструация:
Времетраене: от 3-7 дни, средно 5 дни.
Кръвозагуба: от 10-80 мл., средно 40-50 мл.
За нормален интервал между две поредни менструации се смята 28 дни +/- една седмица, т.е. от 21 дни до 35 дни.
Кървене между менструациите не трябва да има. Нормално е да има зацапване в рамките на 1-4 дни само в периода около овулацията, често съпроводено с болка.

 

Автор: д-р Тодор Гърбов - Акушер-гинеколог