Полезно
vaginalni_infekcii_prez_lqtoto

Съвети за избягване на вагинални инфекции през горещите летни месеци

 

Естествената вагинална флора на здравата жена се състои от множество различни бактериални щамове и е важен защитен щит срещу неприятни инфекции.

 

За повечето хора лятото се свързва с ваканции, пътувания до морето и разходки на открито с приятели. Радваме се на повече слънце и по-дълги дни.

Слънчевата светлина, топлината и влажността, обаче носят със себе си някои рискове за здравето, като вагиналните инфекции.

Бактериалната вагиноза (в 40- 50% от случаите) - причинена от бактерии и вагиналната кандидоза (20-25% от случаите) - причинена от гъбички,  могат да причинят засилено течение, сърбеж и дразнене на вагината и вулвата. Трябва да се има предвид, че само един вид патоген не винаги е отговорен за клиничната картина: често се говори за смесена инфекция (бактерии и гъбички могат да бъдат открити едновременно). Симптомите могат да варират по интензитет от леки до сериозни и дори когато са леки, могат да причинят сериозни смущения в ежедневието на жената.

- Но защо всъщност страдаме от вагинални инфекции?
Естествената вагинална флора на здравата жена се състои от множество различни бактериални щамове и е важен защитен щит срещу неприятни инфекции. Многобройните лактобацили, известни още като „бактерии на Дьодерлайн“ на името на техния откривател, създават леко кисела среда във влагалището, (pH 3,8 – 4,5) в която болестотворните микроби трудно се размножават. Вагиналният баланс е много важен и може да бъде нарушен от различни вътрешни и външни фактори: стрес, антибиотици, орални контрацептиви, отслабена имунна система, хронични заболявания (напр. диабет), прекомерна или неправилна интимна хигиена, незащитен полов акт или хормонални промени (напр. бременност, менопауза) могат лесно да нарушат баланса на естествената вагинална среда. След това важните лактобацили намаляват и в резултат на това нежеланите микроорганизми могат да се заселят и размножават безпрепятствено.  

Бактериална вагиноза
Бактериалната вагиноза се характеризира с намаляване на полезните лактобацили и свръхрастеж на други видове бактерии, които обикновено се намират в малки количества във влагалището. Това значително повишава pH стойността на вагината (pH > 4,5). При около 50% от засегнатите бактериалната вагиноза се проявява с рядък, сивкав до жълтеникав секрет, съчетан с неприятна миризма на риба. Понякога може да се появи болка по време на полов акт и уриниране, както и лек сърбеж и вагинално зачервяване.

Вагинална кандидоза
Едновременно с бактериалната инфекция или като самостоятелно явление може да настъпи и прекомерно размножаване на гъбички във влагалищната среда. В повечето случаи е известно, че дрожди, наречени Candida albicans, причиняват вагинална кандидоза. Подобно на бактериалната вагиноза, колонизацията само с гъбички не е достатъчна, за да причини инфекция. Само при дисбаланс на вагиналната флора може да се стигне до неконтролирано разпространение на гъбичките.

Типичните симптоми на гъбична инфекция включват зачервяване и подуване във вътрешната и външната вагинална област, както и силен сърбеж и парене при ходене до тоалетната. Един от особено досадните странични ефекти е ронещото се, бяло и до голяма степен без мирис течение.

- Какво можете да направите сами?
Вагиналната инфекция не е класическа полово предавана болест и обикновено няма нищо общо с лоша хигиена. Така че, не е нужно да се срамувате, ако страдате от такова заболяване. Можете дори да го предотвратите, като избягвате прекомерното използване на агресивни сапуни. Те могат да нарушат вагиналната флора и да улеснят растежа на бактериите. Вместо това използвайте интимни измиващи гелове с pH от 3,8 до 4,5 или измийте интимната зона с топла вода.

Дрождите виреят на топлина и влага. Следователно идеалните условия за тяхното размножаване са например влажните бански костюми. Продължителният престой в мокри бански често насърчава растежа на патогени, така че сменяйте банския си, както и вагиналните тампони веднага след плуване.

Не споделяйте кърпи, тъй като това може бързо да разпространи микробите.

Премахнете напълно тесните панталони и бельото от синтетични материали от гардероба си. Избирайте свободните поли и рокли, под които носите памучни бикини.

Кажете „не“ на сладкото! Гъбичната инфекция се насърчава от диета с високо съдържание на захар. През лятото инфекцията се насърчава, особено чрез прекомерна консумация на сладкиши, пиене на освежаващи, но много подсладени лимонади или коктейли.
Внимавайте с антибиотиците! Някои лекарства, макар и необходими за вашето здраве, могат да увредят вашата вагинална микробиота. Не трябва да спирате приема на предписаното лекарство, но можете да избегнете негативните ефекти. Много лекари препоръчват приема на пробиотични добавки заедно с антибиотици.

- Лечение на вагиналните инфекции
Превенцията е особено важна в случай на повтарящи се възпаления. Използването на лактобацили е особено подходящо за суплементация и профилактика, тъй като спомагат за поддържане баланса на микрофлората на интимната зона и предпазват от инфекции.
При лечението се използват медикаменти, които са съобразени със съответния патоген. Точната диагноза е важна, за да се избегне неправилно лечение, така че не отлагайте среща със своя гинеколог.

Ненужната или неправилна употреба на антибиотици и антимикотици носи риск от развитието на резистентност на засегнатите патогени, което прави устойчивия терапевтичен успех още по-труден.

При всички случаи не препоръчваме самостоятелно лечение при поява на вагинални инфекции. Специалистите от болница ВИТА са винаги на ваше разположение, може да си запишете час он-лайн или по телефона.