Полезно
Няма безопасен размер камъни в отделителната система

Няма безопасен размер камъни в отделителната система

Интервю с д-р Живко Сиромахов относно диагностиката на бъбречно-каменната болест

Каква е причината за образуване на т.нар. камъни в отделителната система, които за съжаление, са проблем на не малко хора в България?
- Няма еднозначна причина. По-чести са при пациенти с вродени аномалии на пикочно-половата система, пациенти, които имат фамилна предразположеност за това нещо. Има генетични причини, тоест, има заболявания, които са свързани генетично с образуване на камъни, те са макар и по-редки, има ендемични зони на това заболяване, като Балканският полуостров е една от тях. Високият питеен режим, метаболитният синдром по-често е при хора с изразен метаболитен синдром, при пациенти с подагра, те изключително често образуват камъни. А пациентите с подагра хич не са малко, така че за причини можем да говорим доста.

Може ли това заболяване да се обърка с друго заболяване?
- Това заболяване има няколко основни симптома, защото зависи от локализацията на камъните. Основен симптом естествено е болката, бъбречната криза е едно сравнително драматично състояние, което общо взето изисква и обезболяване. Много често пациентите стигат и до спешен кабинет.

В много малки случаи може да мине с изтърпяване от пациента. Освен, ако пациентът няма опит с това и не е прекрасно запознат какво е.

Основните методи на диагностика са лабораторните изследвания и ехография. Ехографията е основен образен насочващ метод. Може да се наложи да използваме рентгенография на бъбреци и уретерния мехур, другото е компютърната томография, която вече ни дава 3D образ къде точно е камъкът, колко е голям, колко е плътен, за да можем да преценим ние този камък, първо за операция ли е? Ако е за операция, каква? И ако не е за операция, как трябва да го проследим и какви лекарства трябва да дадем, за да очакваме пациентът сам да го елиминира.

В зависимост от местоположението на камъните, може ли да се направи някаква градация на това доколко животозастрашаващо е състоянието на пациента?
- Животозастрашаващо състояние при камъните е рядко, това значи да има бъбречна криза от двете страни, т.е. да имаме двустранно запушване на бъбреците, рядко е. Но може да има доста силна болка, може да има голямо запушване на бъбрека, нали преценява се ситуацията колко е спешна. Сега от пациент до пациент има много голяма разлика.

При поставянето на диагнозата, лекарят наясно ли е вече освен с разположението на камъните в отделителната система и с неговата големина?
- Трябва да се направи скенер - това е златният стандарт в диагностиката, но не всеки пациент е показан за скенер. Компютърната томография ни показва точно къде е камъкът, точния му размер и плътността. Плътността е нещо много важно, за да преценим ние кой метод да използваме е най-добре.


Кои камъни са по-опасни - по-малките или по-големите?
- Малките камъни обръщат голямата кола, така че няма в истинския смисъл на безопасни камъни, но има една граница, която е около 4-5-6 мм, която се смята, че пациентът в повечето случаи може да елиминира сам. Има пациенти, които са ми носили по 15 мм камъни, оперирал съм хора и с 3 мм камъни, така че всеки е различен. Просто заболяването може да обхване всяка възраст и пол, но всеки пациент е различен. Така че тук еднозначен отговор не мога да дам.

Хубаво е при жени с цистит да се прави насочено ехографско изследване, защото когато има камъни в долната част на пикочопровода, те предизвикват подобни оплаквания. Това важи и за мъже, които са вече над 50 години и има съмнения за простатни проблеми.

Възможно ли е с пиене на много вода, с чай да отстраним камъните в отделителната система или това зависи от много фактори?
- Ако камъкът е такъв, който нашата анатомия ни позволява да изхвърлим с урината, категорично може. Има чайове от народната медицина, които действат. Високият питеен режим си е доказал своето, така че има такива камъни. Не всички пациенти, които имат камъни в бъбреците, стигат до хирургия. Това искам да го подчертаем. Има много хора с образувани малки камъни, които се изхвърлят - просто всеки е различен. Затова е важен индивидуалният подход в медицината.

Кога и как се прилага лазерното разбиване на камъни в пикочните пътища?
- Основно прилагаме лазерното разбиване на камъните в пикочните пътища когато камъкът е твърде голям, за да излезе сам, когато той е запушил бъбрека и потока на урината е възпрепятстван. Тогава идва на помощ лазерът, с който разполагаме в Болница ВИТА - модерен и ефективен, и трябва да разбием камъка, за да може да дадем отток на урината.

Какво представлява самата операция?
- Самата операция е ендоскопска, т.е. използваме естествения отвор – влиза се през пикочния канал, стига се до пикочния мехур и през пикочопровода се стига до тази част на отделителната система, която ни представлява интересна.

Има ли необходимост от някаква специална подготовка на пациента преди операцията?
- Хубаво е да има предварително изследване стерилна урина, защото ако има бактерии в урината това може да компрометира качеството на нашата операция. Пациент трябва да бъде подготвен дали в болницата, дали предварително. Естествено пациенти, които приемат лекарства за разреждане на кръвта, трябва да бъдат спрени, трябва да бъдат заместени в консултация с кардиолог. И за всякакъв други придружаващи заболявания трябва да сме подготвени. Някаква специална подготовка няма, може да се извърши със спинална анестезия, т.е. с упойка в кръста, може да се извърши с обща упойка.

Колко време продължава самата операция?
- Не мога да ви кажа, защото има много трудни камъни за разбиване, има камъни, които буквално се разбиват много лесно. Днеска два часа се борих с един камък 2 см, миналата седмица камък от 1 см за 10 минути беше разбит. Така че затова казах плътността, която като ми дава скенера – колко са твърди, колко са плътни ни е водеща горе-долу, за да можем да си преценим колко време, как като подход.

Има ли някакво усещане за болка от страна на пациента?
- По време на самата операция няма болка, ако се слага – голяма част от операциите налагат поставянето на стенд след разбиването – това е на тънка тръбичка, която има един завит край в бъбрека и един завит в пикочния мехур, който осигурява /…/, защото все пак бъбрекът е бил запушен и ние трябва да го да го отпушим. Тя може да се създаде дискомфорт, понякога се налага и слагането временно на уретрален катетър след операцията, който се сваля на първия следоперативен ден. Но болка, голяма болка, нетърпима не бих казал, все пак и пациентът е в болница – винаги може да му бъде дадено обезболяващо.Има някакви рискове, странични ефекти от лазерното разбиване?
- Странични ефекти с модерните лазери или с модерния, какъвто имаме в Болница ВИТА, по-скоро няма, защото енергията, която се образува, тя е само на върха на лазера. Т.е. няма разсейване на енергия за околните тъкани.

Колко бързо пациентът усеща ефекта от това разбиване на камъните?
- Зависи от пациента. Но ако е дошъл с бъбречна криза и камъкът му е запушен, общо взето облекчението на първия следоперативен ден е видимо.

Ако си стигнал до този вид операция, това означава ли, че вече си си решил дългосрочно проблема?
- Не мога да кажа веднъж и завинаги. Статистиката показва, че общо взето до 50% от пациентите по петата година образуват рецидиви. Т.е. тук е важно да се работи и с колегите нефролози и диетолози.

 

Интервюто взе: Росица Ангелова, Радио Фокус