Полезно

Лазерното разбиване на камъни в бъбреците, пикочопроводите и пикочния мехур се наложи като основна терапия

В интервю за вестник „Доктор“  урологът д-р Живко Сиромахов от екипа на МБАЛ и ДКЦ ВИТА разказва за лечението на  бъбречно-каменната болест.

Д-р Сиромахов извършва съвременно оперативно лечение на широк спектър от урологични заболявания. Основните му научни и професионални интереси са в областта на онкоурологията, лапароскопската урология и приложението на лазерите в урологията. Специализира урология в Клиника по урология към УСБАЛ по Онкология. Изкарал е редица специализирани курсове в престижни европейски медицински центрове: Барселона, Берлин, Лондон, Мадрид, Виена, Мюнхен, Прага. Специализирал е в Клиника по урология към Първи Държавен МУ в Москва. Има редица публикации и участия в международни симпозиуми у нас и в чужбина. Участва в написването на два учебника по Онкология за студенти. Член на Българския лекарски съюз,  Европейската асоциация по урология и Световната асоциация по урология.    

- Д-р Сиромахов, какви са основните лечебни методи, които прилагате в терапията на бъбречно-каменната болест? Появиха ли се нови технологии или залагате на наложените през последните години ендоскопски и лазерни оперативни методики?
Основният оперативен метод, който прилагаме, е лазерното разбиване на камъни в бъбреците, пикочопроводите и пикочния мехур. Става дума за ендоскопски, минимално инвазивни безкръвни операции като ендоскопските инструменти, с които разполагаме през последните години, ни дават възможност без никакъв разрез, т.е., през естествен отвор, да достигнем до всички части на бъбреците и да разбием абсолютно всякакъв камък. Пациентите се възстановяват много бързо и обикновено още на следващия ден могат да се върнат към обичайния си начин на живот. Разбира се, тези технологии непрекъснато се усъвършенстват: появиха се нови модели лазери, по-малки като обем ендоскопи, които са по-фини, по-гъвкави…

- Защо залагате именно на лазерното разбиване на камъни в отделителната система? Какви са предимствата му? И от какво зависи изборът на метод за лечение?
Защото тази терапия през годините се доказа като максимално ефективна. Подходяща е при всякакви видове камъни, освен това при лазерните системи няма значение  твърдостта на камъка. Отбелязвам го, защото при т.нар. екстракорпорална литотрипсия, т.е., ултразвуково разбиване на камъните, има голямо значение плътността на камъка, както и това дали е видим под рентгенов контрол. През годините тази технология, която в края на 80-те се смяташе едва ли не за панацея, позагуби от своя блясък. Апаратите са скъпи и трудно се поддържат, пък и не всички камъни са подходящи за разбиване по тази технология. Но екстракорпоралната литотрипсия си има своето място в лечението на бъбречно-каменната болест. Добър метод, но само при наличие на правилната индикация: малки камъни, основно в бъбрека; неусложнени форми на болестта... Изборът на метод за лечение зависи основно от правилната диагноза. А тя се постига с образните диагностични методи, чрез които откриваме къде точно е разположен камъкът, определяме неговата плътност и преценяваме кое е най-доброто за всеки пациент.

- А има ли случаи, при които се стига до отворена операция?
Да, все още се извършват отворени операции, но са все по-голяма рядкост. Налага се при хора с камъни в отделителната система, които или са трудно подвижни и не са имали достъп до истинско лечение; или са такива, които не са обърнали достатъчно внимание на здравето си; или пък камъкът вече е твърде голям. А при един огромен камък, останал дълго време в бъбрека на пациента; камък, който примерно е отливка на бъбречното легенче и бъбрекът е спрял да работи, загубил си е функцията, тогава може да се стигне дори до премахване на бъбрека. Но пак ще го кажа, това са случаи, които са все по-голяма рядкост. Иначе, на практика няма камък, който да не може да бъде изваден.

- Д-р Сиромахов, бъбречната криза ли най-често води пациентите при вас?
Основно, да. Бъбречната криза, болката си остава водещ симптом за това заболяване. Естествено, има и други симптоми от усложненията при уриниране, но те по-скоро възникват, когато камъните са в долните пикочни пътища. Може да се появи кръв в урината, може да има температура при един запушен бъбрек. Но болката все пак си е водещ симптом. Разбира се, има и планови операции.

Основното усложнение, до което може да доведе ненавременното и неадекватно лечение на бъбречно-каменната болест, е загубата на функция на бъбрека

- До какви усложнения може да доведе бъбречно-каменната болест при ненавременно и неадекватно лечение?
Основното усложнение, до което може да доведе ненавременното и неадекватно лечение, е загуба на функция на бъбрека. В някои случаи се стига до намалена функция на бъбрека. А при един запушен бъбрек може да се образува инфекция, може да се стигне до висока температура. Става дума за т.нар. калкулозен пиелонефрит, което е едно драматично заболяване. В такава ситуация трябва по най-бързия начин да се въведе дренаж на бъбрека. Включва обикновено немалък болничен престой с прием на няколко вида антибиотици. Това, пак казвам, са ситуации, които се случват или при пациенти, които поради някаква причина не са обърнали достатъчно внимание на състоянието си, неглижирали са болестта; или  при хора със съпътстващи заболявания. Част от нашата всекидневна работа е да разпознаваме съпътстващите заболявания и според тях да преценим кога и как да лекуваме пациента.

- Д-р Сиромахов, да припомним основните причини и рискови фактори за възникване и развитие на бъбречно-каменна болест.
Аз ще започна с анатомични особености в отделителната система. Най-чести са вродените аномалии. Например много често има разлика в анатомията на бъбреците, т.е., може да има двойно дренажна система на бъбрека; може да има някакви аномалии по хода на пикочопроводите, което е предпоставка за образуване на камъни.

Друг основен рисков фактор са метаболитните нарушения, които водят до промяна на бъбречната функция. Те също могат да провокират заболяване.

Разбира се, една от основните причини за възникване и развитие на бъбречно-каменна болест е неадекватен питеен режим. И по-редките причини като фамилна литиаза, като вродени метаболитни заболявания, каквито примерно са т.нар.  ксантинови камъни. Те обаче са под един процент от всички бъбречни камъни, т.е., това са по-редки заболявания.

Най-добрата профилактика на бъбречно-каменната болест е ехографско изследване на коремните органи веднъж годишно.

- Коя е най-правилната, най-добрата профилактика на бъбречно каменната болест?
- Тук моят отговор ще е от две части. Когато говорим за профилактика по принцип, логично става дума за хора, които нямат симптоми. Най-правилната профилактика не само на бъбречно-каменната болест, но и на заболявания на други органи в коремната кухина, е ехографско изследване на коремни органи веднъж в годината. Такова изследване, разбира се, може да се направи не само при уролог или нефролог, може и при гастроентеролог, както и при специалист по образна диагностика. Става дума за една задълбочена ехография на коремните органи. Да се види състоянието и на черния дроб, и на жлъчния мехур, и на пикочния мехур, на бъбреците. Всеки човек може да си провежда такъв вид профилактика веднъж годишно.

А също и кръвна картина, придружена с изследване на обикновена урина. Ето това е една добра профилактика, която може да „хване“ и много други болести, не само урологични, не само камъни в бъбреците. Този подход може да спести много мъки, главоболия и проблеми. За мен това е основната профилактика.

Но когато става дума за пациенти, които по една или друга причина са имали сблъсък с това заболяване, те трябва да посещават уролог. Ако е приложена терапия за разбиване на бъбречни камъни, те трябва да се преглеждат от специалист на всеки  6 месеца през първите 1-2 години. Защото има една неблагоприятна статистика, според която до 50 % от пациентите, подложени на оперативно лечение, рано или късно, в рамките на 5-10 години, пак ще образуват камъни. Затова са нужни по-задълбочени изследвания. Например т. нар метаболитна оценка на литиазата (на извадения от пациента камък).

- Това означава ли, че може да се предотврати рецидив?
Естествено, че може. Важно е да се промени начинът на живот; да се заложи на здравословните житейски навици. Т.е., да се повиши питейният режим, да се избягват някои храни. Ако човек живее по-здравословно, това може да е предпоставка да се предотврати образуването наново на  бъбречни камъни. Отново държа да наблегна колко важно, основно за пациентите с бъбречно каменна болест е да се придържат към по-висок питеен режим. Урината трябва да е максимално разредена, т.е., колкото повече вода пием, толкова повече урина произвеждаме, съответно намаля рискът от образуване на камъни.

 

Интервюто взе Яна Бояджиева