Полезно

ВИТРУАЛЕН НАВИГАТОР: Как чистотата на въздуха в големия град влияе върху човешкия организъм -Интервю с проф. д-р Елисавета Петрова, дмн от МБАЛ ВИТА

Професоре, замърсен ли е атмосферният въздух в градовете в наши дни?
Да. Значителна част от населението в големите европейските градове е подложено на въздействие на наднормени концентрации на вредни фактори, представляващи сериозен риск за човешкото здраве. Около 90% от градското население в Европа е изложено на разнородни замърсители от атмосферния въздух. Големите градове в България също са с високи концентрации на рискови фактори в атмосферния въздух.


София е една от най-замърсените европейските столици.

Кои са основните замърсители на атмосферния въздух?
Трите основни замърсители на атмосферния въздух са фините прахови частици, азотният диоксид и озонът, намиращи се в близост до земната повърхност.


Други замърсители са въглеродният оксид и диоксид, азотните оксиди, серният диоксид, оловото, берилият, амонякът, живакът и голям брой въглеводородни съединения, които абсорбирани върху повърхността на фините прахови частици, предизвикват токсично въздействие върху човешкия организъм.

Как фините прахови частици вредят на човешкото здраве?
Фините прахови частици представляват микроскопични твърди или течни вещества, намиращи се в атмосферния въздух. Източниците на прахови частици са естествени (срещани в природата) или изкуствени (резултат от човешко присъствие или дейности). Фините прахови частици са с различен произход. Към фините прахови частици се причисляват тези с диаметър по-малък от 10µm, но с по-голяма роля върху човешкото здраве са фините частици с диаметър по-малък от 5µm. Финият прах с частици, чиято големина е PM2.5, има свойството да прониква дълбоко в белодробните алвеоли. А ултрафините праховите частици с размер  0.1µm попадат и остават дълбоко в белодробните алвеоли.


По-едрите  фини прахови частици с диаметър равен или по-голям от 10 µm попадат в трахеята и в големите бронхи и дразнят лигавиците, но след това се издишват в околния въздух.

Кои са източниците на „фини прахови частици“, представляващи основен  замърсител на атмосферния въздух?
Източниците  на фини прахови частици в околната среда са две групи: естествени и свързани с човешките дейности.
Естествени източници на фини прахови частици са: вулканичните изригвания, пустинните бури, космическите частици, замърсявания с микроорганизми, замърсявания с частици от растителен произход, горските пожари и много други.
Свързани с човешкия бит и дейност са фините частици, отделяни при: изгаряне на изкопаеми горива при производство на електроенергия, в транспорта, промишлеността и домакинствата; емисии от прах в минна, металургична, химическа промишленост, леярни, добив, преработка и употреба на нерудни изкопаеми, гражданско и пътно строителство, топлоцентрали, производство, обработка и употреба на керамични изделия, стъкларска индустрия; използване на разтворители и други химически вещества в промишлени процеси; дейности и процеси в селското стопанство; третиране на отпадъци; дейности в селското стопанство, включително палене на стърнища; дейности в транспорта; работа на дизелови двигателя; отделяне на частици от износени спирачки, катализатори, гуми, улични настилки; дейности в човешкия бит; отопление и готвене при използване на нафта, дърва, въглища и други твърди  горива; пушене (особено в затворени помещения) и различни офис дейности.

От кои параметри на фините прахови частици зависи тяхното вредно въздействие върху човешкото здраве ?
Вредното въздействие на фините прахови частици върху дихателните пътища зависи от тяхната големина, форма, химически състав и токсичност, свързано и с адсорбираните върху повърхността им химически съединения като олово, берилий, алуминий, живак,
въглеводородни съединения и др. В зависимост от размера си, фините прахови частици влияят различно върху човешкия организъм.
По-едрите прахови частици с размер ≤ 10µm се задържат в носоглътката, трахеята и  големите бронхи и се издишват и въздуха. Те дразнят лигавиците на горните и долни дихателни пътища, като причиняват възпаление.
Малките прахови частици с размер, равен или по-малък от 5µm до размер 0.1µm, постъпват в дълбоките дихателни пътища и достигат до алвеолите, като предизвикват сериозни и трайни увреждания на белите дробове. Тези частици са многократно по-вредни от обикновения прах. Веднъж постъпили в дълбоко в белодробните алвеоли, те се отстраняват от там  много бавно и частично или не се отстраняват. Там те предизвикват възпаление и причиняват формиране на белодробна фиброза и др.

Кои са основните вредни ефекти на фините прахови частици за човешкото здраве?
Основните вредни ефекти за човешкото здраве от намиращите се в атмосферния въздух фини прахови частици са :
•    Нарастване заболеваемостта от  бронхиална астма или други алергични болести и влошаване състоянието на болните с установени алергични болести;
•    По-чести остри респираторни инфекции в горни и долни дихателни пътища и белодробния паренхим (ринити, фарингити, бронхити, пневмонии) и по-чести заболявания на очите (конюнктивити и кератити);
•    Нарастване заболеваемостта от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и  влошаване състоянието на болните с тази болест;
•    Зачестяване на аболеваемостта от белодробен рак;
•    Увреждания на имунитета с последица имунни и автоимунни болести;
•    Зачестяване на заболяванията на жлезите с вътрешна секреция;
•    Репродуктивни нарушения при жени и мъже;
•    Повишен риск от възпаления на средното ухо при деца;
•    Нарастване честота на сърдечно-съдовите болести (например сърдечен инфаркт);
•    Увреждания на централна и периферна нервна система;

Разбира се, задачата на нас – лекарите, е да се противопоставяме на тези увреждания и да се борим със всички средства на съвременната медина, но без обща държавна концепция и програма за борба със замърсяването, това ще бъде една сложна и дълга задача.

Всички, които имат въпроси или нужда от консултация с проф. д-р Елисавета Петрова, могат да се свържат с нея чрез superdoc.bg или чрез телефоните на регистратура в База 2 на МБАЛ ВИТА: 02 4522000, GSM: 08899 22 000