Информация

Коклюшът е силно заразна бактериална болест, известна още като Магарешка кашлица. Заболяването се причинява от бактерията Bordetella pertussis, която е слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин. Инфекцията засяга белите дробове и дихателните пътища на заразения. За изолиране на причинителя, в началото на заболяването, от болния се взема назофарингеален секрет. За предпочитане е това да се направи сутрин на гладно, а изследването с по-висока чувствителност да се извърши по метода PCR.

Симтоми
Обикновено симптомите се появяват от 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни. Първоначално те наподобяват обикновена настинка - кихане, лека кашлица,  течащ нос, слабо повишена температура.

В рамките на две седмици кашлицата се изостря, като се появяват многобройни краткотрайни изкашляния, които са последвани от специфичен инспираторен звук – реприз (мощно и шумно вдишване). При изкашлянето гласните връзки са свити, при което тя звучи като магарешки рев, откъдето е дошло и другото име на коклюша. Самият пристъп може да продължи около 1 минута и може да предизвика почервеняване и дори посиняване на лицето на детето.

В началото симптомите се проявяват нощем, след което зачестяват и през деня. Пристъпите могат да доведат до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане и да продължат до един, два месеца.

При малките бебета е възможно да не се стигне до появата на типичния реприз, а пристъпите на кашлицата да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След като премине тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет - започва подобрение на състоянието на детето, което отнема до три месеца.

При деца, юноши и възрастни, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко и с разлика в симптомите. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.

Усложнения
Заболяването протича най-тежко при бебета, които не са виксинирани (както и родителите им). В тези случаи могат да настъпят усложнения като пневмония, енцефалопатия, припадъци,  промяна в съзнанието и гърчове. Те са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.

Как се разпространява заразата?
Инфекцията се предава по въздушно-капков път, когато заразеният киха и кашля. Тя може да се предаде и от лице, което има лека или дори безсимптомна форма на протичане на заболяването.

Кой е изложен на риск от заразяване?
Всички, които не са ваксинирани срещу коклюш или периодът на активност на ваксината им е изтекъл, са изложени на потенциален риск от заразяване.

Как може да бъде предотвратено заразяването?
Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация. Ваксината срещу коклюш обикновено се комбинира с ваксината срещу дифтерия и тетанус (често в комбинация с ваксини срещу полиомиелит, Haemophilus influenzae и хепатит В).  Имунизации срещу заболяването се прилагат още от първата година след раждането (Hexacima), които продължават като реимунизации  през втората година (Pentaxim), през годината, в която се навършват 6 години (Tetraxim) и през годината, в която се навършват 12 години (Boostrix).

Страните които имат висок имунизационен обхват отчитат заболяемостта сред децата във възрастта под 15 години по–малко от 1 на 100 000. В България всяка година се регистрират случаи на коклюш, основно при деца. Заболяемостта варира между 0,25-4,06 заболели на 100 000 население.

Как се лекува коклюшът?
Заболяването може да се лекува с антибиотици, което помага и за спиране на по-нататъшното разпространение. За максимална ефективност на лечението обаче, то трябва да започне възможно най-рано, още през първите една до две седмици преди да са настъпили пристъпите на бързи последователни кашляния.

 

Кабинет в ДКЦ