Информация

Ракът на маточната шийка е злокачествено заболяване, което засяга клетките на шийката на матката – долната част на матката, свързваща я с влагалището. Основният причинител е човешкият папиломен вирус (HPV), особено неговите високорискови щамове.

В ранните етапи заболяването често протича безсимптомно, но с напредването му могат да се появят необичайно кървене, тазова болка и дискомфорт при уриниране.

Редовните гинекологични прегледи, цитонамазка (ПАП тест) и HPV тест са най-ефективните методи за ранно откриване. Ваксинацията срещу HPV значително намалява риска от развитие на този вид рак.

Диагностицирането на рак на маточната шийка включва различни изследвания, които помагат да се открият предракови промени и ранни етапи на заболяването.
1. Цитонамазка (ПАП тест)
Цитонамазката, известна и като ПАП тест, е основният метод за откриване на аномалии в клетките на маточната шийка. Тя позволява да се идентифицират предракови клетки, които могат да се развият в рак.

2. HPV тест
Тестът за човешки папиломен вирус (HPV) открива високорисковите щамове на вируса, които са основната причина за развитието на рак на маточната шийка. Този тест често се комбинира с ПАП теста, за да се повиши точността на диагностицирането.

3. Гинекологичен преглед
По време на редовния гинекологичен преглед лекарят извършва визуална и физическа проверка на маточната шийка и влагалището. Този преглед може да помогне за откриване на необичайни промени или симптоми.

4. Колпоскопия
Ако резултатите от ПАП теста или HPV теста са положителни, се препоръчва колпоскопия. Това е процедура, при която се използва специален уред - колопоскоп, за да се изследват в детайли клетките на шийката на матката.

5. Биопсия
При съмнение за рак може да се извърши биопсия, при която се взема малка проба от тъканта на шийката на матката за микроскопско изследване. Биопсията е решаваща за потвърждаване на диагнозата.

6. Образни изследвания
Ако ракът бъде потвърден, следват образни изследвания като ултразвук, компютърна томография (КТ) или магнитен резонанс (МР), които помагат за определяне на стадия на болестта и планиране на лечението.

Ранната диагностика е ключова за успешното лечение на рак на маточната шийка, затова редовните прегледи и тестове са от решаващо значение.