Ако ви предстои раждане чрез цезарово сечение, тази статия ще бъде полезна за вас, защото засяга проблем, който се появява при някои жени след извършване на операцията. Специалистите от Отделение по Акушерство и патологична бременност на Болница ВИТА са насреща, за да ви консултират и дадат изчерпателна информация, както по този, така и по всеки въпрос, свързан с раждането.
Какво е истмоцеле?
Истмоцеле се наблюдава при малък процент от жените, раждали чрез Цезарово сечение. По предната стена на матката в долната ѝ част (т.н. истмус) се установява дефект, който наподобява „ниша“ (прилича на вдлъбване и изтъняване), означава се с латинския термин истмоцеле. Този дефект може да бъде малък и асимптомен или по-голям и симптоматичен. Установява се най-често на ултразвук, където се вижда характерна картина, която насочва специалиста да задълбочи изследванията.
Рискови фактори за развитие на истмоцеле
Няколко рискови фактора предполагат развитието на истмоцеле:
- предходни цезарови сечения,
- ретрофлектирана („обърната“) матка;
- цезарово сечение, проведено при започнало вагинално раждане и разширение на шийката на матката, повече от пет сантиметра.
Симптоми на истмоцеле след Цезарово сечение
В повечето случаи, истмоцеле е асимптоматично и се открива случайно при ултразвуков преглед. Въпреки това, през последните десетилетия, с нарастващия брой цезарови сечения, се наблюдава увеличение на последствията, докладвани след тази операция. Симптоми, които могат да се дължат на истмоцеле, включват:
- необичайно маточно кървене,
- постменструално зацапване,
- болезнена менструация, появила се след цезарово сечение,
- болка в таза и безплодие.
Акушерските усложнения, описани в литературата, са свързани с неправилно прикрепване на плацентата при следваща бременност, отваряне на оперативната рана в областта на предходния оперативен разрез, руптура на матката, извънматочна бременност.
Абнормното маточно кървене, изразяващо се най-често като продължаващо няколко дни след нормална менструация кафеникаво зацапване, е основният симптом, свързан с наличието на истмоцеле. Възможно обяснение е задържането на менструална кръв в рамките на дефекта, поради намален контрактилитет на матката, обусловено от наличие на съединителна тъкан около белега, което води до забавяне дренажа на менструалния поток. Има хипотези, че кръвта може да се произвежда на място, което също причинява периодично зацапване. Постменструалното зацапване е по-често при пациенти с по-големи дефекти.
Диагностика на истмоцеле
Различни образни методи, включително ултразвук, хистерография, хистероскопия и ядрено-магнитен резонанс могат да се използват за оценка на предната стена на матката и диагностициране на истмоцеле. Трансвагиналният ултразвук е първоначалният и най- често срещан метод за оценка на целостта на стената на матката при небременни пациентки.
В случай на случайна диагноза на асимптоматично истмоцеле и липса на планове за бъдещо раждане на дете, обикновено се препоръчва клинично наблюдение и липса на хирургична интервенция. При симптоматични жени лечението зависи от размера на техния дефект. Възможно е:
- консервативно лечение с комбинирани (естроген и прогестерон съдържащи) орални контрацептиви,
- различни хирургични подходи и техники за корекция на дефекта - хистероскопия, лапароскопия или комбинация между двете.
Нарастващото разпространение на истмоцеле в световен мащаб, възможните гинекологични и акушерски усложнения, дължащи се на нарастващия брой раждания с цезарово сечение, е тревожно. Постменструалното зацапване, болката в таза и вторичното безплодие са често срещани оплаквания в гинекологичната практика и истмоцеле трябва да фигурира като диференциална диагноза при жени с предходни цезарови сечения. Диагностиката на истмоцеле чрез трансвагинална ехография и сонография има добра специфичност и чувствителност.
Лечението трябва да се предложи в зависимост от наличието на симптоми, размер на дефекта и планове за раждане. Дефектът може да се възстанови минимално инвазивно с щадящи техники чрез хистероскопия при малки дефекти или чрез лапароскопия и комбинирана лапаро- и хистероскопия при по-големи дефекти.
Консултация със специалист от Болница ВИТА
За повече информация по темата, както и насрочване на преглед при съмнения за съществуването на такъв проблем, моля обърнете се към специалистите от Отделението по акушерство и патологична бременност към Болница ВИТА. Запишете час за консултация още днес.