Вътрематочното забавяне на растежа (IUGR) заема второ място след преждевременните раждания като причина за по-ниско тегло на новороденото и е често срещано усложнение на бременността в световен мащаб, което може да доведе до мъртво раждане и повишена неонатална смъртност и заболеваемост. Именно поради това, е важно да се постави навременна и правилна диагноза, да се определи причината, терапията и когато е необходимо, да се намери точното време, място и начин на раждане. Днес задаваме най-честите въпроси, които бъдещите майки поставят пред акушер гинеколозите в нашата болница, а отговорите дава д-р Добринка Трифонова, акушер гинеколог в Родилно отделение на болница ВИТА.
Какво представлява вътрематочното ограничаване на растежа?
Обикновено се определя като намаляване скоростта на растеж на плода, което не позволява на бебето да достигне своя пълен потенциал за растеж. Наблюдават се два основни модела на ограничаване на растежа на плода.
Ако растежът на плода е нарушен през първия или втория триместър, бебето ще има симетрично ограничение на растежа.
За разлика от това, асиметричният растеж, при който бебето има по-малък размер на корема в сравнение с размера на главата, ще настъпи, ако намаляването на скоростта на растеж се случи през последния триместър. Този феномен на щадене на главата е най-честата форма на вътрематочно забавяне на растежа (~70%-80%) и се дължи на способността на плода да се адаптира, преразпределяйки своя сърдечен дебит към далака, надбъбречната жлеза, коронарната и церебралната циркулация.
Кои са основните причини за забавянето на растежа на плода?
Приблизително 40% от фетусите нямат подлежаща патология. Причините за появата на този проблем могат да бъдат категоризирани като причини от страна на плода, плацентата или майката.
От страна на плода:
- конституционално малък, с растеж на плода, подходящ за размера на майката и етническата принадлежност
- хромозомни аномалии (тризомии 13, 18, 21)
- генетични синдроми
- големи вродени аномалии (трахео-езофагеална фистула, вродено сърдечно заболяване, вродена диафрагмална херния, дефекти на коремната стена като омфалоцеле, дефект на невралната тръба като аненцефалия и аноректална малформация)
- многоплодна бременност
- вродени инфекции (TORCH, малария, вродена HIV инфекция, сифилис)
- метаболитни нарушения
От страна на майката:
- съпътстващите заболявания на майката - хронична хипертония, гестационен или прегестационен захарен диабет, системен лупус еритематозус, антифосфолипиден синдром, тежки кардиопулмонални или бъбречни заболявания, тежка анемия и сърповидноклетъчна болест;
- злоупотребата с вещества (алкохол, кокаин, никотин, хероин и марихуана);
- пушенето на цигари намалява притока на кръв в матката, ограничавайки оксигенацията на плода и забавяйки растежа. Количеството изпушените цигари на ден е в пряка връзка със степента на вътрематочното забавяне на растежа;
- лекарства, които предизвикват малформации и аномалии в развитието;
- излагане на радиация;
- пребиваване на голяма надморска височина;
- многоплодна бременност;
- малформации на матката;
- асистирано зачеване.
От страна на плацентата и пъпната връв:
- плацентарни аномалии;
- отлепване на плацентата;
- инфаркт;
- акрета, превия или плацентарна мезенхимна дисплазия;
- аномалии на пъпната връв.
Диагностика на забавяне на растежа
От решаващо значение е акушер-гинекологът да разпознае и точно да диагностицира плода с такъв проблем. Понастоящем препоръчваният метод е ултразвукова оценка на растежа на плода , която включва фетална коремна обиколка, обиколка на главата, бипариетален диаметър и дължина на бедрената кост. Тези резултати се преобразуват в оценки на теглото на плода, като се използват стандартни формули и се сравняват с популационни криви на растеж на плода при специфични гестационни възрасти.
Ако се открие забавяне на растежа, трябва да се извършат оценки на обема на амниотичната течност и доплерови изследвания на кръвния поток на пъпната артерия.
Какъв е терапевтичният подход
Въпреки многобройните подходи за управление на вътрематочното забавяне на растежа, няма ефективнo лечениe за подобряване на растежа на плода. Тестваните подходи включват хранителни добавки за майката, прилагане на аминокиселини и лекарства за майката, като ниски дози аспирин. Злоупотребата с вещества от страна на майката трябва да се идентифицира възможно най-рано. Пушенето също е променлив рисков фактор. Спирането на тютюнопушенето е доказано ефективно за намаляване на риска. Трябва да се предоставят консултации за спиране на тютюнопушенето, както и за злоупотреба с други вещества и трябва да се предлага помощ, когато е възможно.
Универсално достъпната терапевтична опция, която показва подобрение в резултата, включва антенатално приложение на стероиди и раждане в институция с отделение за неонатологични грижи, което е в състояние да се справи със сложността на управлението на новороденото с ограничен растеж.
Най-доброто време за раждане на плод с ограничение на растежа варира в зависимост от риска от смърт на плода, който се преценява клинично въз основа на причината за ограничението, изчислената гестационна възраст и други клинични показатели, включително резултати от антенатално наблюдение на плода.
Препоръчва се индивидуален подход, като антенаталното наблюдение помага да се определи времето за раждане.
Екипът на Родилно отделение в Болница ВИТА е на разположение на всички бъдещи майки, както за консултация, така и за изготвяне на индивидуален план за раждане.