Полезно

Защо лекарите не препоръчват на родилките оперативно раждане (секцио) без медицински предпоставки

Родилното отделение на МБАЛ ВИТА е разположено на втория етаж на База 2 на ул. „Филип Кутев“ 10. То разполага с 21 единични и двойни стаи, Сектор за раждане, Сектор за послеродов период и Сектор „Патологична бременност.“

Секторът за раждане включва две предродилни зали, където се проследява развитието на раждането, както и две родилни легла в Родилна зала за самия процес на раждане.

В непосредствена близост е и Операционната зала за извършване на оперативно родоразрешение чрез Цезарово сечение.

В последните близо 20 години в Родилното отделение са изплакали за първи път повече от 10 000 бебета (в първите години в База 1 на ул. “Драговица” 9).

В отделението се извършват както вагинални раждания, така и цезарово сечение, при спешен и планов прием на бременни жени.

Вагинално раждане
Раждането е сложен физиологичен процес, при който се наблюдава прогресивно усилване и зачестяване на маточните контракции, които водят до изглаждане и разширение на маточната шийка. В комбинация с волевите напъни на раждащата жена се експулсират плодът и придатъците му през родилния канал.

Цезарово сечение
Цезаровото сечение - известно още като секцио, е хирургична процедура, при която плодът се отстранява чрез разрез на коремната стена и матката .

Първото документирано цезарово сечение на жива жена е извършено през 1610 г., за съжаление тя умира 25 дни след операцията.

Коремното раждане впоследствие е изпробвано по много начини и при много условия, но почти неизменно води до смърт на майката от сепсис (инфекция) или кръвоизлив (кървене). В крайна сметка, обаче, подобренията в хирургичните техники, антибиотиците, кръвопреливането и антисептичните процедури дотолкова намалиха смъртността, че цезаровото сечение започна често да се извършва като алтернатива на нормалното раждане.

Какви видове цезарово сечение има?
Първично цезарово сечение (планирано цезарово сечение): Това е цезарово сечение, за което родителите и лекарят са взели решение преди началото на раждането. То е медицински обосновано и се провежда на определена дата преди началото на раждането.

Вторично цезарово сечение: Вторично цезарово сечение възниква, когато преминаването към цезарово сечение стане необходимо по медицински причини, след като „нормалното“ (т.е. вагинално раждане) вече е започнало.

Цезарово сечение по желание: Желаното цезарово сечение не е медицински обосновано, обикновено е по лични причини.

Кога се прави цезарово сечение?
Медицински причини за цезарово сечение
Понякога се налага цезарово сечение, тъй като в противен случай здравето или дори животът на майката и детето могат да бъдат застрашени. Тогава се говори за абсолютна индикация за цезарово сечение.

Има и относителни индикации – т.е. ситуации, при които цезаровото сечение не е необходимо от медицинска гледна точка, но може да е по-безопасният избор, тъй като вагиналното раждане потенциално би довело до усложнения.

След това се извършва индивидуална оценка на съотношението риск-полза на различните начини на раждане (цезарово сечение, вагинално раждане), преди лекарят и бременната жена обикновено да решат заедно за вида на раждане.

Абсолютна индикация

  • Напречно положение на детето
  • Главата на детето не преминава през таза на майката (диспропорция между размера на детето и размера на таза на майката)
  • Заплашително разкъсване на матката
  • Преждевременно отлепване на плацентата
  • Неправилно положение на плацентата пред шийката на матката ( плацента превия )
  • Еклампсия
  • HELLP синдром
  • Бактериална инфекция на амниотичната кухина (синдром на амниотична инфекция)
  • Пролапс на пъпната връв
  • Фетална ацидоза

Относителна индикация

  • Тегло на детето над 4500 грама
  • Подозрение, че главата на детето не преминава през таза на майката
  • Многоплодна бременност
  • Анормална кардиотокограма (запис на сърдечните удари и контракциите на детето)
  • Продължителен процес на раждане
  • Спряно раждане и изтощение на майката
  • Състояние след вагинална пластика
  • Седалищно положение на детето

Елективното цезарово сечение (следствие на личен избор) става все по-популярно. Причините за това са най-често са страхът на жената от нараняване (болка) по време на вагинално раждане и желанието да може да планира датата на раждане. Лекарите гледат на тази тенденция с тревога, защото без медицински причини, цезаровото сечение има повече недостатъци, отколкото предимства. Поради това рисковете и последствията от подобен избор на майката трябва да бъдат обсъдени с акушер-гинеколога.

Как протича цезаровото сечение?
Подготовка за цезарово сечение
Преди да започне операцията, медицинският персонал подготвя пациента по съответния начин. Жената се поставя легнала по гръб,  поставя се уринарен катетър, дезинфекцира се оперативното поле и пациентката се покрива със стерилен сет за Sectio Caesarea. Между главата на родилката и операционното поле се поставя преграда, така че тя да не вижда самата процедура.

Анестезия
Цезаровото сечение винаги се извършва под упойка. В повечето случаи се използва регионална анестезия. Елиминира се усещането за болка в съответната област, но пациентката остава в пълно съзнание. Прилага се спинална или епидурална упойка - и двата метода се използват за анестезия на гръбначномозъчни нерви.

Алтернативата е обща анестезия по време на цезарово сечение -пациентката не е в съзнание и трябва да бъде вентилирана.

Същинската операция
Процесът на цезарово сечение винаги е един и същ: хирургът започва операцията с разрез с дължина около осем до дванадесет сантиметра - така нареченият разрез на Pfannenstiel. Той минава през долната част на корема, на няколко сантиметра над пубисната симфиза. Ако е възможно, лекарят прави разреза по "бикини гънката", така че белегът да е по-малко забележим по-късно.

След като слоевете кожа, мазнини и мускули са били отрязани, хирургът внимателно избутва открития пикочен мехур настрани и вече има ясен изглед на матката. Отваря я с разрез, през който бебето може да  бъде извадено.

След прерязване на пъпната връв акушерката почиства новороденото, завива го с топли кърпи и го предава за кратко на майката. Междувременно лекарят отстранява плацентата.

След цезаровото сечение той зашива матката и отделните слоеве на коремната стена с шевове, които се разграждат сами след няколко седмици.

Продължителността на цезаровото сечение варира в зависимост от случая и зависи от индивидуалните обстоятелства. Например, ако пациентката има сраствания и белези в коремната област поради предишни операции, процедурата ще отнеме повече време.

Какви са рисковете от цезарово сечение?
Рискове за майката
Те са значително намалени през последните десетилетия. Това се дължи на напредъка в хирургическата технология и процедурите за анестезия, както и на използването на антибиотици за защита срещу инфекции. Въпреки това, цезаровото сечение - като всяка хирургична процедура - не е безрискова. В сравнение с вагиналното раждане, смъртността при цезарово сечение е три пъти по-висока.

Острите усложнения на цезаровото сечение могат да включват:

  • Голяма загуба на кръв (по време и след операция);
  • Образуване на кръвни съсиреци (тромбоза, емболия);
  • Инфекции;
  • Нараняване на съседни органи (напр. пикочен мехур, уретери, черва);
  • Нарушено зарастване на рани;
  • Инциденти с анестезия.

Дългосрочните усложнения включват:

  • Увреждане в резултат на позиционирането (дразнене на нервите със симптоми на парализа и усещане за изтръпване);
  • Сраствания след цезарово сечение;
  • Посттравматично разстройство;
  • Нарушения на привързаността между майката и детето;
  • Ако забременеете отново след цезарово сечение, съществува повишен риск от неправилно поставяне на плацентата и разкъсване на матката. Освен това второто раждане често трябва да се извърши чрез цезарово сечение.

Рискове за детето
Цезаровото сечение е по-малко рисково за детето от вагиналното раждане. Въпреки това са възможни усложнения по време и след операцията. Те включват по-специално:

  • Нарушения в адаптирането, особено проблеми с дишането;
  • Наранявания по време на операция (например порязвания);
  • Нарушения на привързването поради проблеми с кърменето;
  • Повишена чувствителност към инфекции, тъй като детето не влиза в контакт с естествената бактериална флора на майката по време на раждането.

На какво трябва да обърна внимание след цезарово сечение?
След цезарово сечение пациентката се отвежда в родилното отделение и там може да се възстанови от процедурата. Раздвижването след цезарово сечение е възможно само след няколко часа и е важно за предотвратяване образуването на кръвни съсиреци. Ранната мобилизация също така служи за предотвратяване на запек след цезарово сечение и за стимулиране на чревната дейност.

Коремният шев обикновено заздравява в рамките на 8 до 12 дни. След цезарово сечение повечето пациентки остават в болницата около 4 нощувки. Може да се наложи по-дълъг болничен престой, например при секцио по спешност или при възникване на усложнения.

От момента на приемането в Болница ВИТА на бъдещата родилка до изписването на нея и новороденото са осигурени денонощни медицински грижи: подготовка за раждане, проследяване възстановяването на родилката през послеродовия престой, грижи за бебето в Неонатологичното отделение. При необходимост преди и след раждането, тя и бебето могат да бъдат консултирани с различни специалисти – едно от големите предимства родилно отделение да бъде част от многопрофилна болница.