Интервю с д-р Мая Христозова – ендокринолог в МБАЛ ВИТА
- Д-р Христозова, какво всъщност представлява затлъстяването?
Затлъстяването е хронично страдание, при което е налице повишено натрупване на мазнини в тялото. То е метаболитно заболяване с характер на епидемия и е една от водещите причини за смърт в световен мащаб, защото само по себе си е свързано с редица други сериозни болести и усложнения.
- Как се стига до затлъстяването? Кои са причините за него?
Причините, водещи до затлъстяване, са много и разнообразни. Често при отделните хора те са комбинирани – прием на голямо количество храна, намалена физическа активност, генетични фактори, физиологични фактори - нарушения в обмяната на мастната тъкан, хормонални нарушения, увреда на някои центрове в хипоталамуса, имащи отношение към ситостта. Понякога има и психологически фактори - свръхприем на храна в отговор на стрес, тревожни състояния, депресия и т.н.
- Как се определя степента на затлъстяването?
Съществуват различни степени на затлъстяване:
- Според Индекса на телесна маса:
- от 30 до 35 кг/м2 е налице първа степен затлъстяване,
- от 35 до 40 кг/м2 втора степен затлъстяване, а
- над 40 кг/м2 е трета степен.
От 25 до 30 кг/м2 приемаме за наднормено тегло, а от 18.5 до 25 кг/ м2 - за нормално тегло.
- Има и различни видове затлъстяване според причината:
- Първично:
Това е най-често срещаното затлъстяване, което е свързано със свръххранене и/ или с намалена физическа активност на фона на най-често генетична предиспозиция.
- Вторично:
Затлъстяване, което е свързано с ендокринно или друго заболяване - намалена функция на щитовидната жлеза, на половите жлези, намалена продукция на соматотропен хормон, инсулинова резистентност и други.
- Синдромно затлъстяване:
Това е затлъстяване в рамките на различни генетични синдроми като синдром на Прадер Уили, синдром на Ангелман и други. Открива се в ранна детска възраст и е свързано с редица малформации - неврологични, бъбречни, очни и т.н.
- Затлъстяването се разделя също така и на хиперпластично и хипертрофично:
Хипертрофичното затлъстяване се характеризира с увеличение на обема на мастните клетки. Най-често то се развива при възрастните хора и е зависимо от външни фактори като свръхприем на калории и намалена физическа активност. Обикновено не е тежко по степен.
Хиперпластичното затлъстяване - при него е налице увеличаване на броя на мастните клетки, които запазват своя обем. Такъв тип затлъстяване се развива най-често в детската възраст. Смята се, че при него водещи са генетичните причини и свръхприемът на храна от майката по време на бременността, особено в последните месеци, което води до разрастване на мастната тъкан у плода. Впоследствие тази мастна тъкан няма как да намали обема си и води до отделяне на вещества, които от своя страна стимулират апетита и така се завърта един порочен кръг.
- Затлъстяването спрямо клиничната си изява бива:
- Гиноидно затлъстяване или още т.нар. тип "круша". То се характеризира с увеличение на мастната тъкан в областта на ханша и бедрата и създава проблеми от механичен тип като проява на артрозна и варикозна болест. Това затлъстяване обаче е от хиперпластичен тип и много трудно се поддава на лечение.
- Андроидно затлъстяване - или още т.нар. тип "ябълка" или централно затлъстяване. То се характеризира с натрупване на мастна тъкан в областта над ханша и около вътрешните органи. То често се асоциира с повишен риск от метаболитен синдром - захарен диабет тип 2, артериална хипертония, дислипидемия, хиперурикемия. То по своята същност е хипертрофично затлъстяване и при подходяща диета и физическа активност се поддава на терапия.
Затлъстяването, което в наши дни има характериситките на епидемия, има не само естетически последици, но и носи със себе си редица здравни рискове. Хората със затлъстяване боледуват много по-често от захарен диабет тип 2, артериална хипертония, дислипидемия, някои видове карциноми, болести на жлъчния мехур, обструктивна сънна апнеа, нарушен фертилитет, инсулти, имат психо-социални проблеми и други. В момента, по време на пандемията, са изключително застрашени от заразяване и от тежко протичане на Ковид-19. Всъщност при тях смъртността е на първо място между всички други заболявания.
Повечето от заболяванията на пациентите със затлъстяване са хронични, изискват дългогодишно лечение и водят до необратими последици. Ето затова е необходимо лечението на затлъстяването да започне колкото се може по-рано, преди да са се развили някои от усложненията му.
- Как се диагностицира затлъстяването?
На първо място са снемането на анамнеза за генетична предиспозиция, прием на лекарства, придружаващи зъболявания, наличие на хранителни разстройства /булимия и други/, етническа принадлежност/ различни граници за ИТМ и обиколка на талия/, физическа активност и т.н.
Трябва да се получи мнението и на пациента за това, какви очаквания има по отношение на крайните цели от отслабването и какви биха били пречките за постигането им.
Физикалният преглед включва изчисления на ИТМ, измерване на ръст и тегло, измерване на артериално налягане. Провеждат се и лабораторни изследвания като липиден профил, кръвна захар на гладно или тест за обременяване с глюкоза и ИРИ, хормонални изследвания и други, в зависимост от конкретния пациент.
- Как във ВИТА се лекува затлъстяването?
Затлъстяването като състояние, което има много здравни последици, е необходимо да се проследява и лекува от мултидисциплинарен екип, включващ общопрактикуващи лекари, ендокринолози, психотерапевти, диетолози, хирурзи с насоченост към бариатричната хирургия, гастроентеролози, кардиолози, психолози и други.
Моето мнение е, че главното звено в този голям екип е пациентът. Без неговото участие, мотивация и ангажираност и най-доброто лечение не би могло да има дълготраен ефект. Ето затова целите, които си поставя всяко звено от екипа, са индивидуализирани - спрямо особеностите на конкретния пациент и към неговите придружаващи заболявания.
Тези цели се ориентират преди всичко към редукция на здравния риск, тоест лекуват се именно придружаващите заболявания. Стремим се целите на екипа да бъдат дългосрочни и реалистични. Тоест – идеята е не само да се редуцира телесното тегло, но и пациентът да си създаде необходимите здравословни хранителни и двигателни навици, които да запази до края на живота си, за да не се върне никога повече към болестта.
Методите за лечение на затлъстяването са:
* Подходящ хранителен режим;
* Съобразена физическа активност;
* Медикаментозна терапия;
* Бариатрична хирургия.
Всички тези етапи в лечението на затлъстяването са застъпени в различна степен при отделните пациенти. Всеки човек посещава и се лекува от отделните специалисти от мултидисциплинарния екип на ВИТА в зависимост от състоянието му и от дългосрочните му цели. Понякога лечението на това заболяване продължава месеци наред, но крайната цел винаги си струва – връщането на пациента в нормалния живот и спасяването му от тежки увреждания.
Всички, които имат нужда от консултация и преглед, могат да се обърнат към нас на телефоните на Регистратура или да си запишат час през superdoc.bg.
Очакваме Ви!