Новини
22.03.2024

Кръгла маса „Заедно срещу рака“ с участието на водещ хирург на Болница ВИТА

Доц. д-р Илия Карагьозов, дм, завеждащ Отделение по оперативна гинекология и тазова хирургия на Болница ВИТА, участва в Кръгла маса на тема „Заедно срещу рака в България“ като член на Коалиция HPV, създадена преди точно 1 година.

Във втория панел от дискусията на тема „HPV-свързаните ракови заболявания и ситуацията в България“ бяха коментирани проблемите на общопрактикуващите лекари във ваксинопрофилактиката срещу HPV, липсата на коректна здравна информация, достъпна за родителите, както и недостатъчните усилия в тази насока като държавна политика.

Бяха изнесени данни, според които в България ваксинацията срещу човешки папилома вирус не може да достигне 1,5% покритие. В същото време в Австралия вече вече нямат заболели от свързани с HPV заболявания (96% покритие на ваксинацията), в Шотландия ваксиналното покритие е 89%, във Швеция – 88%, в Дания – 82%.

След инфектиране с HPV минават години, докато се развие предраково или раково заболяване, а в този период трябва да се прави скрининг на онкогенни типове HPV. Експертите припомниха, че златен стандарт е прилагането на ДНК тест за инфекция с HPV (PCR тест за HPV), който е много чувствителен и този тест трябва да се прилага поне веднъж при 70% от жените до 35-годишна възраст.

От септември 2023 г. най-модерната 9-валентна ваксина срещу HPV в две дози е безплатна в България по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, за всички момичета от 10 до 14 ненавършени години и се поставя от личния лекар.
Предстои и в България и момчетата ще бъдат включени в Националната програма за първична HPV профилактика.

Като експерт в лечението на ракови заболявания, доц. Карагьозов обърна внимание на ефективните и обединени усилия на институциите, лекарите и съсловните организации:
„Една профилактична система работи ефективно при осигурена постоянна и синхронна дейност на основните й  направления:
- Първична профилактика с анти-HPV ваксина
- Вторична профилактика с високочувствителен тест, одобрен за масов скрининг при всички здрави жени
- Третична профилактика извършвана от компетентни гинеколози, осъществяващи ранна диагностика и лечение на новооткритите предракови изменения преди превръщането им в инвазивен рак.

Ние, лекарите, знаем как да помогнем на пациентите с предракови заболявания, но ако не бъдат осигурени непрекъснатост и синхронност на трите профилактични направления, няма как да постигнем необходимата ефективност в борбата с тези заболявания.

Една ваксина не е решение, нито направеният HPV тест може да гарантира, че пациентът няма да се разболее никога през живота си. В този смисъл комплексният профилактичен подход е от ключово значение за постигане на резултати.

Не спираме да обучаваме младите колеги в тънкостите на диагностичните и лечебните техники, приложими амбулаторно в рамките на третичната профилактика и постигащи точна диагноза и  пълно излекуване без операция при почти 100% от жените. Без масова ваксинация и ефективна скринингова програма обаче, третичната профилактика не постига резултати на популационно ниво“, допълни доц. Карагьозов.