Полезно

Златният стандарт за ранно откриване на дисплазия на маточната шийка включва организиран популационен скрининг с високоспецифичен тест и колпоскопия

Цервикалната дисплазия е резултат от патологични промени в клетките на епитела на шийката на матката, причинени от продължителна инфекция с високорискови типове човешки папиломен вирус (HPV). Вирусът прониква в клетките на гениталните лигавици още при първите сексуални контакти и най-често се елиминира спонтанно от имунната система, като процесът „заразяване - самоочистване“ може да се повтаря многократно. По-рядко, след продължила 5-10 или повече години инфекция по лигавицата, могат да се появят невидими с невъоръжено око, но видими с колпоскоп, начални изменения, наречени „дисплазия“, които имат потенциал за развитие до инвазивен рак.

Принципно същият процес води до възникването на дисплазия и рак на влагалището, вулвата, ануса, пениса и орофаринкса.

Вирусоносителството е често при млади жени и мъже, като доказването на носителство на високорисков тип алармира за повишен риск за развитие на предракови изменения при конкретния индивид и изисква преглед, допълнителни изследвания, както и колпоскопия при жените. 

Своевременно откритите и правилно лекувани дисплазии са есенцията на т.нар. третична профилактика на рака на шийката на матката.

Третичната профилактика, комбинирана с адекватна вторична профилактика (организиран популационен скрининг), и първична профилактика (анти HPV ваксина), са трите основни, непрекъснато и синхронно работещи направления в една съвременна и ефективна профилактична система за превенция на карцинома на маточната шийка.

В страните с работеща профилактична система честотата на HPV-свързаният рак намалява прогресивно и дори се очаква пълното му елиминиране. Съвременният HPV базиран популационен скрининг с ясен алгоритъм определя с много по-голяма прецизност от цитонамазката  пациентките в риск, дава възможност за отделяне на позитивните здрави носителки от тези с реално съществуваща дисплазия и именно тях насочва за колпоскопия, биопсия и локално лечение.

Колпоскопията представлява детайлен оглед на шийката с колпоскоп, чрез който епителните особености се виждат прецизно многократно увеличени. Откритите при колпоскопското изследване съмнителни участъци подлежат на хистологично уточняване чрез биопсия и всичко това води до поставяне на точна диагноза и аргументирано решение за вида и начина на лечението им.

Самото лечение се извършва след предварително планиране в амбулаторни условия с локално обезболяване, специализиран инструментариум, под колпоскопски контрол и отнема няколко минути. В редки случаи се предпочита скалпелна конизация в болнични условия.

За 5 години във ВИТА Дисплазия център са извършени над 9703 колпоскопии. От тях, пациентките с доказана дисплазия на маточна шийка са 527. От тях 189 са били с нискостепенна дисплазия(CIN I), като при 55 жени е приложено колпоскопски индицирано тъканнодеструктивно амбулаторно лечение (електробримкова ексцизия, т.нар. LLETZ), а 134 пациентки са оставени за наблюдение (периодични  колпоскопии по индивидуален план) при определени обстоятелства и условия. Жените с установени  и излекувани високостепенни дисплазии (CIN II,III) са 338.

Тези нищожни от популационна гледна точка цифри демонстрират много точно логиката и ползите за общественото здраве от една работеща програма за масов скрининг - от цялата женска популация, малък брой жени ще бъдат със съмнителен скринингов резултат и при още по-малък брой от тях ще се наложи минимално локално, но своевременно и ефективно лечение в предраков етап, със запазване на репродуктивните възможности.

Предстоящото въвеждане на популационен скрининг в страната дава надежда за постигане на значително подобряване на статистическите показатели за женската популация и в България.

Екипът на ВИТА Дисплазия център призовава родителите да не отказват безплатната ваксина за децата си, препоръчва на жените да изискват от гинеколога си тест за носителство на високорискови HPV на всеки 5 години и регулярни цитологични изследвания. Поради липсата на скринингова система в страната, ВИТА Дисплазия център предлага на пациентите си профилактичен пакет „Превенция на рака на маточната шийка“- няколко вида  изследвания на човешките папиломни вируси: HPV Генотипиране 14 типа - HPV 14 genotypes (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) Real TM PCR; HPV Генотипиране 3 типа; HPV Genotyping High Risk Basic v.1 - HPV 3 genotypes (16, 18, 31) Real TM PCR.

Подчертано диагностично значение има hr (high-risk) HPV-теста, даващ възможност за триаж (отсяване) на здравите носителки на вируса от тези със съществуваща вече дисплазия и насочването им за колпоскопско изследване.

ВИТА Дисплазия център е единственият засега в страната специализиран център за ранна диагностика и лечение на предраковите състояния на женските гениталии. Диагностичните методи, които се прилагат, са: цитология (ПАП, течнобазирана цитология), изследване за високорискови човешки папиломни вируси (hrHPV-тест), колпоскопия( на шийка и влагалище), епизиоскопия (изследване с колпоскоп и багрила на външните полови органи, перинеалната и перианалната зона), биопсия (прицелно взимане на тъкан за хистологично изследване и поставяне на диагноза), офис-хистероскопия (оглед на канала на шийката и кухината на матката със оптична система) и при необходимост вземане на  щипкова биопсия, експертна хистологична диагностика.

Проследяването на пациентките с установено заболяване е индивидуализирано според степента на дисплазия, като включва: цитонамазка, колпоскопия и HPV тест в края на проследяването.

МБАЛ ВИТА, заедно с Медицински Университет - Плевен  организират три пъти годишно обучение по колпоскопия и лечение на предраковите изменения на шийката на матката, влагалището и вулвата за специалисти акушер-гинеколози от цялата страна, водено от доц. Илия Карагьозов. Основна цел на обучението е  постепенното увеличаване на колпоскопиращите гинеколози, овладяли съвременните диагностични и лечебни методи и постепенното им включване в бъдещата организирана на териториален принцип третична профилактика.

Освен доц. Карагьозов в центъра работят гинеколозите д-р Борислава Попова, д-р Силвия Оручева , д-р Иван Крумов и патохистологът д-р Ангел Главашки. Прегледите във ВИТА Дисплазия център се осъществяват само след предварително записване на тел: 02 45 22 115  в интервала от 11:00 до 14:00 часа в делничен ден.

Регистрират се само жени със съмнителни цитологични резултати, носителство на високорискови типове човешки папиломни вируси, и с доказана вече дисплазия.

Можете да запазите час на тел. 02 45 22 000 или онлайн на vita.bg:

Понеделник - 11:00 - 14:00 часа  -  Доц. д-р Илия Карагьозов, дм
Сряда - 12:00 - 13:30 часа  -  Д-р Борислава Попова
Четвъртък - 12:00 - 13:00 часа  -  Д-р Силвия Оручева
Четвъртък - 14:00 - 15:00 часа  -  Д-р Иван Крумов