Според данни на Българското онкологично научно дружество ракът на простатата е на второ място по честота у нас - 17% от всички злокачествени заболявания. 6 от всеки 10 случая на рак на простатата са диагностицирани при мъже на възраст над 65 години, но в застрашената възрастова група попадат значително по-млади мъже.
Д-р Живко Сиромахов, уролог в Отделението по Урология и андрология на Болница ВИТА, препоръчва редовни профилактични прегледи на мъжете, навършили 40 години, тъй като ранният рак протича без симптоми и може да бъде открит само при урологичен преглед.
Медицинският термин за този най-често срещан тип злокачествено образувание на простатата е аденокарцином. Той засяга простатната жлеза на мъжката полова система. Почти винаги се касае за карцином, произлязъл от жлезистите клетки на простатата. Размерът и степента на разпространение на тумора определят неговия стадий. В началото е ограничен в простатната жлеза и по-голямата част от пациентите не разбират, че имат това заболяване (стадии Т1 и Т2). Рак на простатата в стадий T3 е напреднал в тъканите непосредствено извън жлезата, а в стадий T4 заболяването може да е засегнало съседни структури като правото черво, пикочния мехур и/или стената на таза.
Симптоми на напреднал простатен карцином могат да бъдат: често уриниране, слаба или прекъсната струя на урината, кръв в урината и/или семенната течност, начало на еректилна дисфункция и др.
Простатният карцином се открива чрез кръвни тестове за простатноспецифичен антиген (PSA) и дигитално ректално изследване (при необходимост). PSA е протеин, произведен от клетки в простатната жлеза. Ако има по-високи от нормалните нива това може да бъде индикатор за простатен карцином, както и за други неракови нарушения на простатата, като доброкачествена простатна хиперплазия (уголемена простата) и простатит (възпаление или инфекция на простатата).
Според д-р Сиромахов, ехографията не е най-надеждният метод, но може също да покаже дали самата простатна жлеза има възли и лоши участъци. Опитният уролог с голяма точност може да разграничи карцинома от други заболявания на простатата при ректално туширане. Простатната биопсия е основният метод, доказващ заболяването.
Понякога други заболявания, като доброкачествената простатна хиперплазия или уголемената простата, могат да имат подобни симптоми. Затова е важно при наличие на оплаквания да се посети лекар специалист, съветва д-р Сиромахов от Болница ВИТА. Той е уролог с опит в диагностиката и лечението на злокачествените заболявания на отделителната система, трансуретралната хирургия и ендоурологията. Заедно с колегите си от екипа на МБАЛ ВИТА извършва оперативно лечение на широк спектър от урологични заболявания: уролитиаза, доброкачествена простатна хипертрофия, инконтиненция на урината, онкоурология и уроинфекции.
В Месеца на мъжкото здраве напомняме на мъжете, навършили 40-годишна възраст, че трябва веднъж в годината да правят профилактични прегледи при уролог.