Новини
Неонатологията на Болница ВИТА подкрепя кенгуру-грижата за новороденото
15.05.2024

Неонатологията на Болница ВИТА подкрепя кенгуру грижата за новороденото

На 15 май отбелязваме Световния ден на кенгуру-грижите

Има съвременни проучвания, според които контактът между майка и бебе „кожа до кожа“, наричан „кенгуру-грижа“, може да донесе бързи и дълготрайни ползи за бебетата. Тази близост увеличава шансовете за оцеляване на преждевременно родените бебета, но има позитивно въздействие върху всяко новородено.

За осма поредна година Фондация "Нашите недоносени деца" е инициатор на "Месец на отворените врати“, с който се отбелязва Световния ден на кенгуру-грижите - 15 май.

Отделението по неонатология на Болница ВИТА подкрепя инициативата за практикуването на този вид грижа в неонатологичните отделения в България. Приоритет на екипа е както здравето и добрата неонатологична грижа, така и комфорта на бебетата, настанени в отделението.

Кенгуру грижата е създадена от д-р Едгар Рей Санабрия, професор по неонатология в Института „Майка и Дете“ в Богота, Колумбия. Той започва да практикува метода през 1978 г., вдъхновен от природата: малкото кенгуру получава грижа във външната утроба на майка си през първите осем месеца от живота си.

Според съвременните изследвания, децата, при които е била приложена „кенгуру-грижа“ още от първите дни след раждането, се справят по-добре с живота си, имат стабилни и здрави семейства.

Водещият изследовател д-р Натали Чарпак от Кенгуру фондацията в Богота, Колумбия твърди, че контактът майка-дете има дълготрайно социално и поведенческо въздействие. Неговото проучване обхваща деца между 18 и 20 години, родени между 1993-1996 година, недоносени или с ниско рождено тегло. Бебета са разделени в две групи, като едната група получава „кенгуру-грижа“ след раждането, а останалите деца са поставени в кувьоз до момента, в който сами контролират телесната си температура. Проучването завършва 20 години по-късно. Установено е, че „кенгуру-грижата“ предоставя и значителна защита срещу ранната детска смъртност.

Безспорно е установено, че рисковите бебета имат по-голям шанс да укрепнат и да бъдат по-здрави при контакт „кожа до кожа“ още в първите дни след раждането.

Според Световната здравна организация годишно преди термина си се раждат над 15 милиона бебета. Усложненията от преждевременното раждане са водеща причина за ранната детска смъртност.

Продължителният контакт „кожа до кожа“ поддържа телесната температура на недоносеното бебе. Близостта между майка и бебе насърчава кърменето, а физическият допир е от голямо значение за жизненоважните клетъчни и молекулярни механизми, водещи до подобряване на физическото и психическото здраве при рисковите новородени.

На 15 май отбелязваме и Международния ден на семейството. Денят е учреден през 1993 г. от Генералната Асамблея на ООН. За екипа на Болница ВИТА семейството е във фокуса на медицинските грижи. Здравното заведение от създадено от семейство лекари, а за 32-годишната му история в Родилното отделение са изплакали повече от 10 000 бебета, донесли огромна радост на техните семейства.