Ключов момент в грижите за новороденото е поддържането на неговата лична хигиена. Всекидневният тоалет включва грижа за кожата и лигавиците, грижа за пъпния остатък, грижа за памперс зоната.
Необходимо е механично почистване и дезинфекция на кожата и лигавиците, което стимулира рецепторите, оказва благоприятно въздействие върху централната нервна система и предпазва от инфекции.
Основният тоалет на новороденото включва: къпане на цялото тяло, обработка на пъпен остатък, омазняване на кожата и кожните гънки и седалищната област, тоалет на очи, уши, нос и устна кухина (при необходимост).
Частичният тоалет на новороденото се извършва преди всяко хранене и включва: измиване или почистване с влажни кърпички на седалището, омазняване на аногениталната област и седалището, обработка на пъпен остатък.
Специалният тоалет се извършва при необходимост и включва обработка на: очи, уши, нос, устна кухина.
Ако няма здравословни противопоказания бебето се къпе всеки ден, като се препоръчва това да става по едно и също време, преди хранене. Извършва се в затоплена стая с температура 22-24º и под течаща вода с температура 37-38º С. Препоръчва се използването на неутрален сапун (душ-гел), бебешки шампоан.
За тоалета на бебето се използва стерилна неутрална мазнина или тоалетно бебешко олио, крем против подсичане, памучни тампони (тупфери). Необходимо е да се подготви комплект чисти пелени и дрехи, пелена за подсушаване, комплект постелъчно бельо – долно чаршафче, възглавничка (в първите месеци е достатъчно да се ползва сгъната пеленка), чаршаф плик за детско одеялце или олекотена завивка.
Други консумативи, необходими при грижа за новороденото бебе са: 950 спирт за обработка за пъп, стерилен физиологичен серум (Na Cl 0,9%), памучни фитилчета за почистване на нос и ушички.
Най-удобно за майките е да разполагат със специален плот за повиване и с повивало в чантата за количката при смяна на памперс извън дома.
Преди тоалета на бебето, майката трябва да измие ръцете си (препоръчително с топла вода, за да не са студени, докато докосва новороденото). Трябва да използва чиста пелена, върху която да сложи детето за смяна на памперса.
Къпане
Новороденото се разповива и разсъблича в затоплената стая.
Пуска се течаща топла вода, чиято температура се проверява с лакътя на ръката. При взимане на бебето палецът се поставя под едното рамо, между палеца и средния пръст се обхваща другото рамо. Детето се къпе под течащата вода, така че водната струя да пада върху ръката, като се пази пъпчето от намокряне.
Душ гелът или шампоанът се слагат върху дланта и с тях се измиват последователно: главата, лицето, врата, гръбчето, гърдите, горни крайници, седалището, долни крайници.
Новороденото се поставя върху предварително подготвена стерилна пелена и кожата се попива внимателно отгоре надолу, като се обръща внимание на кожните гънки, където не трябва да остава влага, тъй като това води до подсичане.
Грижа за пъпчето и кожата
Използва се напоен със спирт стерилен тампон и внимателно се почиства пъпния остатък и прилежащата му кожа, по посока отгоре надолу. По този начин се отстраняват кръвта и секретите от мумифицирането му, които са идеална среда за развитие на инфекция. Същевременно извършва наблюдение за наличие на оток, зачервяване, промени във формата и структурата, неприятна миризма, които са сигнал за патология на пъпния остатък.
Следва омазняване на кожата и кожните гънки със стерилен тампон, напоен с олио или неутрална мазнина (зад ушите, гънките на врата, под мишниците, гънките на ръцете и краката, около половите органи, гърба, корема, краката, ануса).
След това новороденото се повива или облича.
При нужда се извършва специален тоалет на очи, уши, нос и устна кухина.
За частичния тоалет могат да се използват влажни кърпички.
Тоалет на очи
Стерилен памучен тампон се напоява с физиологичен серум. С еднократно движение се избърсва едното око отвън навътре (по посока на слъзния канал). Подсушава се със сух стерилен тампон еднократно в посока отвън навътре. Действията се повтарят и с другото око.
Тоалет на уши
Новороденото се поставя легнало с глава настрани, леко се издърпва ухото нагоре и назад. Ушите се подсушават със сух стерилен тупфер, като не се бърка в ушния канал. При замърсяване, ушната мида се почиства с напоен с физиологичен серум стерилен тампон.
Тоалет на носа
Той се извършва при наличие на засъхнал секрет. Тогава носните кухини се намазват със стерилна неутрална мазнина, изчакват се 10-15 минути. След това се намокря памучно фитилче с физиологичен серум и с въртеливо движение се почиства едната ноздра. С друго фитилче се почиства другата ноздра по същия начин.
Тоалет на устната кухина
Той се прилага само по лекарско назначение при обилни, белезникави налепи (млечница), преди прилагането на антимикотични средства. При засъхнали секрети около устната кухина, същите се почистват с напоен с физиологичен серум стерилен тампон.
Манипулацията се извършва при добро осветена стая. Главата на новороденото се обръща с лице към майката. Устната кухина се почиства с шпатула, обвита в марля и напоена с физиологичен серум. С шпатула, напоена с антимикотичен препарат, се обтриват езика, небцето и вътрешната страна на бузките.
В Фейсбук страницата „Раждане във ВИТА“ публикуваме полезна информация за отглеждането на бебета и малки деца, включително и съвети, свързани с грижата за новородени.