Полезно

Неудобствата на менопаузата – тема табу за споделяне

Менопаузата може да бъде тежко преживяване за жените, с много предизвикателства и неудобства, които да ги карат да се изолират и да не споделят с близките си. Тя настъпва 12 месеца след последната менструация на жената. Годините, предшестващи този момент, когато може да има промени в редовността на месечния цикъл, горещи вълни или други симптоми, се наричат преход към менопауза или перименопауза.

Менопаузата е естествен биологичен процес, който бележи края на репродуктивните години на жената. Обикновено тя настъпва в края на 40-те или началото на 50-те години, но възрастта може да варира. Най-често срещаните симптоми на менопаузата се дължат на хормонални промени - най-вече на намаляване нивата на естроген.

Дамите не трябва да забравят, че критическата възраст е естествен период от живота и трябва да го приемат красиво, с неговите положителни страни. Обикновено жената е достигнала своите професионални върхове, създала е семейство, отгледала деца и може да се наслади на постигнатото до този момент. Заслужила е да се чувства комфортно в собствената си кожа, да се радва на спокойствие и хармония.

Менопаузата най-често протича физиологично, но са възможни и отклонения, които не трябва да плашат жените. След преглед при АГ специалист те ще получат индивидуални предписания какво да направят, за да подобрят физическото си състояние.

Има жени с преждевременен климакс, често следствие на хирургична интервенция. Тогава е необходимо хормонално изследване, за да се установи в какъв момент е настъпила менопаузата.

Ако това е станало в ранна възраст, по желание на пациентките може да се премине към хормонозаместителна терапия, тъй като ранната критическа възраст може да има силно негативно влияние върху физиологичното и емоционално състояние.

В този етап от живота често се стига до повишаване на теглото, но това е временно. Препоръчва се физическа активност, избягване на мазни и млечни храни, консумиране предимно на сурова храна, ограничаване на алкохола и ранна вечеря (не по-късна от 18 часа).

При необходимост дамите могат да посещават психолог, за да преминат по-лесно през менопаузата.

За облекчаване на симптомите на пазара се предлага голяма гама от хранителни добавки, които влияят индивидуално и само на някои от симптомите. Всяка жена трябва да опита и установи кои продукти облекчават състоянието ѝ.

При патологично протичане на климакса може да бъде препоръчана хормонозаместителна терапия, която, за съжаление, е много ограничена като възможности в България – приемат се медикаменти както орално, така и през кожата, но под лекарски контрол.

В годините на менопауза са задължителни профилактичните прегледи при мамолог, редовно посещение на гинеколог. Препоръчва се изследване на костната плътност, следене на кръвното налягане и цялостна грижа за здравето на сърдечно-съдовата система.

Малко жени преминават през този етап от живота си без симптоми и промени във физически и емоционален аспект, без състоянието да се отрази върху контактите и начина им на живот. Специалистите дават много съвети и препоръки, но всичко е индивидуално като преживяване и възприемане.

Със сигурност менопаузата не трябва да е тема табу, дамите трябва да говорят за състоянието си, но и да разчитат на емпатия и разбиране от най-близките си, за да преодолеят този етап максимално лесно.

Ето няколко предложения как да се справите с най-разпространените симптоми като: горещи вълни, втрисане, нощни изпотявания, проблеми със съня, промени в настроението, увеличаване на теглото и забавяне на метаболизма, изтъняване на косата и суха кожа и др.

Горещи вълни и нощно изпотяване:
Не се навличайте или избирайте облекло от няколко части, за да се адаптирате лесно към температурните промени. Използвайте вентилатори или хладни компреси по време на горещи вълни. Пикантни храни, кофеин и алкохол не се отразяват благотворно.

Смущения на съня:
Създайте си режим за сън като лягате в определен час и се стараете да почивате добре. Избягвайте стимуланти като кофеин близо до времето за лягане. Консумирайте подходящи билкови чайове.

Промени в настроението и емоционални промени:
Управлявайте стреса. Практикувайте техники за релаксация като медитация, дълбоко дишане или йога. Танците също могат да Ви се отразят добре на настроението. Редовните физически упражнения също могат да помогнат за подобряване на настроението чрез освобождаване на ендорфини.

Обърнете внимание на себе си и намерете време за дейности, които ви доставят удоволствие.

Вагинална сухота и дискомфорт:
Използвайте лубриканти или овлажнители на водна основа. Ако симптомите продължават, консултирайте се с Вашия доставчик на здравни услуги за възможности за предписване.

Промени в либидото:
Общувайте открито с партньора си за всякакви промени в сексуалното желание. Експериментирайте с различни форми на интимност.
Извън тежките симптоми, за които задължително трябва да потърсите професионална помощ, можете и сама да положите усилия, за да подобрите своето физическо и емоционално състояние.

Здравословно хранене: Фокусирайте се върху добре балансирана диета с изобилие от плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини. Помислете за добавки с калций и витамин D за поддържане на здравето на костите.

Редовни физически упражнения: По време на менопаузата имате нужда от редовна физическа активност. Упражненията могат да помогнат за облекчаване на промените в настроението, подобряване на съня и поддържане на здравословно тегло.

Хидратация: Необходимо е да приемате много вода, за да се справите със симптоми като горещи вълни.
Менопаузата може да бъде наистина предизвикателство, особено за жена с работни и лични ангажименти, с натоварено ежедневие. Но тя е период, който отминава, а последващите години са съпроводени с много повече спокойствие и емоционален комфорт за дамите.

В Отделението по Акушерство и гинекология на Болница ВИТА сме фокусирани върху профилактика, диагноза и амбулаторно лечение на гинекологичните заболявания при жените от всички възрасти.

За преглед и консултация с АГ специалист, който да Ви даде препоръки как да преминете през климакса и да облекчите симптомите, можете да запишете час в ДКЦ ВИТА: тел. 02 45 22 000 или онлайн: vita.bg.