Затлъстяването засяга все повече хора и увеличава риска от развитие на множество съпътстващи заболявания. Все по-голям брой пациенти със затлъстяване постъпват в ортопедичните отделения, коментира д-р Чанко Чанков, изпълняващ длъжността Завеждащ отделение „Ортопедия и травматология и Травматология“ в Болница ВИТА. В много случаи свръх килограмите могат да доведат до влошаване състоянието/ развитието на мускуло-скелетната система и да причинят редица ортопедични проблеми.
Затлъстяването се определя чрез изчисляване на индекса на телесна маса (ИТМ) на индивида. ИТМ от >30 kg/m2 се счита за клинично затлъстяване. Физическото бездействие и високата консумация на калории са пряко свързани с нарастващия ИТМ.
Повишеният ИТМ може да повлияе на ортопедичните проблеми чрез два широки механизма: биомеханично и метаболитно. Чрез тези механизми възникват проблеми както на самата кост, така и на околната мека тъкан и нейните структури.
Д-р Чанков припомня, че затлъстяването е идентифицирано като основен рисков фактор за започване и прогресиране на остеоартрит в носещите стави, предимно коляното, но също така и тазобедрената става и глезена поради допълнителното натоварване на скелетната система. То води до променена механика на тялото, която влияе неблагоприятно върху функцията на ставите. По-голямата тежест причинява износване на ставния хрущял и деформации в субхондралните кости, капсулни и лигаментни структури.
Д-р Чанков е водещ ортопед и травматолог в МБАЛ „Вита” вече 17 години и често практиката му е свързана с пациенти, които страдат от ортопедични проблеми вследствие на затлъстяване. Той припомня, че при това състояние се наблюдава и загуба на мускулна маса съвместно с по-голяма и по-бърза загуба на ставен хрущял: “Слабостта на квадрицепса корелира с развитието на остеоартрит на коляното, а упражненията, насочени към увеличаване на мускулната сила, намаляват болката от артрит.“, допълва д-р Чанков.
Доказано е също, че увеличаването на ИТМ корелира с намаляването на медиалното пространство на ставите, стесняване в медиалното отделение на коляното и нарастваща варусна деформация. Това прогресивно нарастващо средно натоварване на ставите е често документирано при остеоартрит.
Затлъстяването причинява също хронично, нискостепенно, провъзпалително състояние. Възрастните с наднормено тегло и затлъстяване имат повишени серумни маркери на възпаление; те включват С-реактивен протеин, интерлевкин-6 и лептин, припомня д-р Чанков: „Тези цитокини се извличат от мастна тъкан, следователно „адипокини“. Клиничните проучвания показват връзка между нивата на адипокини и загубата на обем на хрущяла. Освен това лептинът – един от адипокините – е отговорен за задействането на вътреставен провъзпалителен цикъл, който допринася за разграждането на колагена, като по този начин води до влошаване на остеоартрита. Това може да обясни защо остеоартритът също е по-забележим в неносещите стави на популацията със затлъстяване- ставите на рамото и ръката.“
Болест на Blount е друго състояние, свързано със затлъстяването, характеризиращо се значителна и видима деформация на коленете, увреждане на ставите, придружено с болка. И при това заболяване е необходима хирургична намеса, коментира ортопед-травматологът.
Множество проучвания показват връзката на затлъстяването като рисков фактор за развитие на тендинопатии.
В рамките на горния крайник тендинитът на ротаторния маншон е по-чест при популацията със затлъстяване. В допълнение към това, хирургичното лечение при популацията със затлъстяване показва по-лоши хирургични резултати в сравнение с индивиди без затлъстяване, подложени на идентични хирургични процедури.
Затлъстяването повишава честотата на синдрома на карпалния тунел, но загубата на тегло не подобрява симптомите.
В рамките на долния крайник, затлъстяването повишава честотата на плантарен фасциит, ахилесов тендинит и дисфункция на задното тибиално сухожилие.
По-голяма част от населението със затлъстяване изисква хирургична интервенция за тези състояния в сравнение с тези с нормален ИТМ. Едно от най-успешните решения е бариатричната хирургия, а Болница ВИТА има дългогодишен опит в прилагането й. Методът е свързан с драстична загуба на тегло, което води до подобряване и дори лекуване на свързаните със затлъстяването придружаващи заболявания. Основните бариатрични манипулации и операции са: Интрагастрален балон, Ръкавна резекция на стомаха и Стомашен байпас, както и оперативно лечение на захарен диабет тип 2.
Ако страдате от затлъстяване, свържете се с нас за консултация. Повече информация за целия процес, можете да намерите в сайта на https://bariatria.vita.bg.