Полезно

Проф. д-р Людмила Иванова, дм – диетолог, отговаря на най-честите въпроси на пациенти след бариатрична операция за намаляване на теглото

Проф. Людмила Иванова е специалист по хранене и диететика с над 42 години медицински опит. Тя е част от екипа на Центъра по Метаболитна и бариатрична хирургия на ВИТА, който се занимава с лечение на наднормено тегло и диабет тип 2.  Прилага диетотерапията при възрастни пациенти и деца с различни хронични заболявания, след оперативни интервенции и състояния на хранителни дефицити. Разработва индивидуални режими за хранене с цел редукция на теглото и подобряване на хранителния статус, намаляване на риска от сърдечносъдови заболявания и метаболитен синдром.
Автор е на над 150 публикации в наши и чужди научни периодични издания, участия в учебници и ръководства по хранене.


- Проф. Иванова, какво количество храна могат да приемат пациентите след бариатрична операция? 
Целта на бариатричната хирургия е чрез намаляване на обема на стомаха да се намали общото количество на приеманата храна и  това да улесни  пациента да изгради траен, здравословен и балансиран спрямо изразходваната енергия хранителен режим. Това води до съществено намаляване на теглото.

Количеството храна, което трябва да се приема след операцията, зависи от времето, изминало от интервенцията и от възстановителния период, като се разделя на няколко етапа. Първите 4-5 дни се приемат само течности в количество 30-50 мл на всеки 30 минути. Пациентът остава на течна диета и след втората седмица като количеството се увеличава до ½ чаша  за единичен прием и това продължава от 7 до 10 дни,  като се спазва равномерно разпределение на приемите.  Две седмици след операцията и до края на първия месец може да се приема по-гъста храна, но единичният прием от ½ чаша се запазва. След  1-2 месеца  се преминава към храна с по-плътна консистенция и в количество ½-1 чаша на хранителен прием.
   
- Колко хранения на ден трябва да има след операцията?
Храненията зависят от времето, изминало след операцията. Във първите 4-5 дни се приемат течности 30-50 мл на всеки 30 минути.  Броят на храненията намалява обратно пропорционално на размера на консумираните порции, като след 3-4 месеца може да се установи траен 3-4 кратен  режим в зависимост от двигателната и социална активност на пациента, като се спазват обаче ограниченията в  размера на порциите. 
 
- Вегетарианец съм и не ям месо, мога ли да си набавям нужните протеини?  
Набавянето на достатъчно количество протеини е основа задача на диетотерапията след бариатрична хирургия.  Диетологът ще Ви даде точни указания за неживотинските храни, източници на белтък, както и за препарати, които могат да компенсират недостига на животински белтъци и някои витамини при вегетарианския модел на хранене.
 
- Има ли храни, които никога повече няма да ям след операцията?  

Храните, които трябва да се изключат поне в първите месеци след операция, са бързите въглехидрати (безалкохолни напитки, сладкиши, бонбони) и мазните храни, алкохол и големи количества кафе. Операцията ще Ви помогне да контролирате желанието си за сладко и мазно и адаптацията към тези ограничения ще стане лесно и без особено напрежение.

- Мога ли да си набавям липсващите витамини чрез диета?
Поради намаления обем на стомаха, което предполага количествени ограничения и намалено усвояване на някои хранителни вещества, приемът на препарати, внасящи витамини, минерали и микроелементи ще бъде задължителен като част от начина на живот след операцията.

- Трябва ли да водя дневник с хранителният ми режим?
Воденето на дневник за хранителния прием е важен за самооценка и оценка от диетолог  на храненето след интервенцията. Записват се всички консумирани храни и напитки  в количества (грам, мл, кухненски мерки, информация от етикета). Преди консултация  с диетолог се регистрира храненето за предходните 3 дни и по време на консултацията  се провежда обсъждане и анализ на получените резултати и се формулират по-нататъшните препоръки за хранене.

- Колко често трябва да посещавам диетолог?
Задачата на диетолога е да даде основни насоки за хранене в различните етапи след  интервенцията и да работи с пациента за изграждане на подходящ индивидуален режим на хранене за достигане на желаното тегло. Препоръчително е през първата година да има регулярни срещи на 1, 3, 6 и 12 месец.  Целта на тези консултации е да се оцени напредъкът в редукция на теглото, да се обсъдят проблеми при спазване на режима ида  се оценява общия хранителен статус, вкл.  поява на някои хранителни дефицити.
 
- Какви изследвания са ми необходими преди консултацията с диетолог?

Зависи от времето, изминало след операцията, състоянието на пациента  и от придружаващите заболявания. Най-общо,  показатели за липидна и въглехидратна обмяна, някои витамини и минерални вещества в серум и показатели за белтъчен статус, евентуално чернодоробна и бъбречна функции.

- Как може да се запишем за консултация при Вас?
Екипът ни в Центъра за Метаболитна и бариатрична хирургия е на разположение на всички хора с проблеми с наднорменото тегло и с дибет Тип 2, като час за преглед може да получите на телефоните на Регистратура или чрез superdoc.bg. Очакваме Ви!