Полезно
24.01.2024

Течащото носле при бебетата – физиологична хрема или симптом за заболяване?

Ако детето е на възраст до 2,5 месеца се случва често да има хрема. Сама по себе си тя все още не е признак на заболяване, тъй като при бебетата лигавицата започва „да работи” веднага след раждането. Течащото носле е своеобразен тест, който организмът провежда до 10-та седмица за „сухота“ и „влажност“. Това е нормален етап от развитието на детето, при който организмът произвежда излишък от влага. Често майките се плашат и започват лечение - издухват нослето, промиват носоглътката, слагат капки. А „тестът” не е свършил.

След известно време влагата се появява пак и в по-голямо количество (тъй като мерките, взети от майката са му попречили да завърши).

Ако у Вашето дете (на възраст до 2,5 месеца) изведнъж се появи хрема и няма допълнителни симптоми за някакво заболяване (температура, признаци на интоксикация (вялост), гноен секрет от носа), най-често става дума за физиологична хрема. В този случай не бива да предприемате лечение. Но ако все пак нослето е пълно и пречи на дишането, детето ще има нужда от помощ.

Необходимо е да поддържате влагата в нослето. Желателно е температурата в помещението, където се намира детето, да не бъде повече от 22 градуса (при по-висока температура лигавицата на носа бързо изсъхва). Поддържайте повишена влажност на въздуха, като ползвате овлажнител, оставете по-голям съд с вода в помещението или сушилник с влажно пране.

Ако детето не е в състояние да се храни, тъй като секретът е обилен, опитайте да го храните в полуизправено положение. За сън избирайте позиция, при която главата да е по-високо от краката. Това малко ще облекчи отока в нослето.

За здравословното състояние на новороденото всички лекари препоръчват майчиното мляко. В него се съдържат всички защитни вещества, които човек изработва през целия си живот. С кърмата бебето ще получи целия букет от имунни тела и вероятността да боледуват намалява силно.

В медицината възпалението на лигавицата на носа се нарича ринит, който може да бъде остър и хроничен. Най-честата причина за остър ринит са вирусите, които предизвикват остра респираторна вирусна инфекция. Бактериите поразяват лигавицата на носа вторично, след вирусите, и са причина за усложнения.

За развитието на заболяването причината може да бъде настинка или казано по друг начин общо преохлаждане на организма. При деца на възраст до 1,5 години не може да става дума за синузит.

С инфекциозната хрема (ринит) при децата трябва да се борите поетапно.

За външно почистване трябва да се почисти от натрупания секрет в нослето. Почиствайте само секрета, който се натрупва на входа му. При по-обилна хрема можете да се възползвате от аспиратор. Ако секретът не е обилен достатъчно е почистването с мека кърпичка. За промиване и овлажняване на нослето, както и за разреждане на секрета, можете да използвате физиологичен разтвор или предлаганите в аптеките средства на основата на морската вода. Това са препарати, които представляват солен воден разтвор и са абсолютно безвредни. Все пак при закупуването им трябва да се вземе предвид възрастта на детето.

Можете да си приготвите такъв разтвор и в домашни условия – на 1 литър вряща вода се добавя една чаена лъжичка готварска сол (9 грама).

За превенция на детската хрема овлажнявайте въздуха в стаята, където спи детето - въздухът трябва да е свеж, затова преди сън проветрявайте, а ако времето е топло, оставете прозореца отворен. В легнало положение помага да повдигнете главата на бебето, така че да е на по-високо ниво от краката – така секретът няма да бъде поглъщан.

Друго решение е да капнете няколко капки евкалипт върху възглавничката, на която спи - изпаренията облекчават дишането. Избягвайте прекия контакт с кожата.

При хрема в никакъв случай не промивайте носа на детето с помощта на клизмичка или специален уред. При децата секретът много лесно преминава от носа в Евстахиевата тръба, която съединява носа и ухото. Това може да предизвика възпалителен процес в средното ухо (отит). Безвредно е капването на физиологичен разтвор, препарати на основата на морска вода и билкови настойки.

Не издухвайте принудително секрета от носа по време на хрема (физиологична или инфекциозна). Напротив - нослето трябва да се направи още по-мокро. Сополите са защита за изтощената и раздразнена лигавица на нослето. Освен това интензивното издухване предизвиква по-силен оток, което води до порочен кръг. Правете го само преди лягане, в случай на сериозно запушване и невъзможност за разводняване на секрета. Никога и при никакви обстоятелства не капете в носа антибиотичен разтвор.

Недопустимо е използването на съдосвиващи препарати при обикновена хрема, освен преди сън при силно запушване на носа.

Важно е майките да знаят, че лечението на хремата не е нужно – това е естествена реакция на организма, която помага на носоглътката да се справи с вирусите или бактериите. Трябва само да се помогне на детето, за да не се измъчва, когато се затруднява дишането му.

Съдосвиващите капки не лекуват хремата, а само намаляват отока на лигавицата, което премахва чувството на запушен нос, но не винаги и не за дълго. Те са МНОГО опасни при предозиране, затова в никакъв случай не бива да се дават безконтролно и често.

В същото време редовното капване в носа на овлажняващи и разреждащи секрета капки (като физиологичен разтвор, препарати на основата на морска вода и др. подобни) намаляват отока по-ефикасно, а противопоказания за тях практически няма и не е възможно да бъдат предозирани. Това е достатъчно, за да не започне бактериална инфекция. Разреденият и постоянно изтичащ секрет е белег за това, че лигавицата сама ще се справи с вирусите!

 

Автор: д-р Мими Шумилина - педиатър в ДКЦ ВИТА