Полезно
Svetovnasedmicanakurmeneto

Най-доброто начало за всяко бебе

Трудно ли е кърменето – какво трябва да знаят бъдещите майки

 

По повод Световната седмица на кърменето, която стартира днес (01.08) и продължава до седми август, Ева Павлина, акушерка в болница ВИТА, Ви напомня колко важно е кърменето, както за майката, така и за детето

Много родилки започват да изпитват притеснение и дори паника, след като прегърнат за първи път рожбата си и тя не успява да засуче. Не трябва да се тревожите – понякога лактацията отнема часове, друг път 2-3 дни. Кърменето не изисква специални умения, а само постоянство, защото Вашето тяло е подготвено за него. В Родилно отделение на Болница ВИТА ще получите съвет и подкрепа за първото кърмене на новороденото. Важно е да приемате много течности, да сте търпелива и спокойна!

Всеизвестни са преимуществата на естественото хранене. Кърменето повишава имунитета на детето и го предпазва от заболявания не само през първата година, но и през целия му живот. То намалява риска от алергии, затлъстяване и диабет.

Кърменето помага и за правилно развиване на лицево-челюстната област на Вашето дете - кърмачето прави значително по-големи усилия на мускулатурата, отколкото при приемане на мляко от шише.

Рискът от внезапна детска смърт значително се понижава при кърмените бебета.

Необходимо е здравото новородено да се сложи на гърдата веднага, след като състоянието на майката го позволява. В началото опитвайте да кърмете бебето си колкото се може по-често (от двете гърди на всяко хранене), за да стимулирате лактацията. На 3-4-тия ден след раждането може да усетите гърдите си твърди, силно напрегнати, топли и зачервени. Това се дължи на оток на тъканите и бележи прехода от коластрата към преходното мляко. Ако изпитвате болка, можете да слагате студени компреси, за да облекчите неприятните усещания, но не спирайте да кърмите

Количеството отделено мляко се регулира от силата на сучене на кърмачето и от честотата на сукателното дразнене. За да поддържате и стимулирате отделянето на мляко е добре да изцеждате достатъчното количество кърма, която е останала след нахранване на бебето. Ако имате напрежение в гърдата, от която не сте кърмили, можете да я облекчите, но не да я изцеждате напълно.

Изцедената кърма може да престои на стайна температура до два часа. Ако решите да я съхранявате в хладилник – до 3-4 дни, а във фризер – до 3 месеца. Кърмата се претопля в специален уред или на водна баня при температура 37°C. Веднъж размразена, не се замразява отново.

Не бързайте да дохранвате бебето с адаптирано мляко. Количеството мляко, отделяно от гърдите, се увеличава с времето. Бъдете търпеливи.

Кърменето е полезно и за майката, защото ускорява възстановяването на матката, намалява риска от рак на гърдата и яйчниците, подпомага отслабването и създава здрава психологическа връзка между майката и детето.

Кърменето е лесно и удобно, кърмата винаги е налична при внезапен глад на детето, не изисква претопляне и други усилия, задължителни при адаптираното мляко в шише.