Полезно
05.11.2020

Уринални инфекции при малките деца – произход, симптоми и лечение

Как да си спестим проблеми с инфекции на пикочните пътища

 

1. От какво най-често се предизвикват инфекциите на пикочните пътища?
Инфекциите на пикочните пътища са най-често бактериални и възникват обикновено вследствие на съществуващи аномалии на отделителната система и заболявания като нефролитиаза. Вирусни инфекции при децата, съпроводени с понижение на имунитета или грешка в хигенните навици, например  неправилно почистване след дефекация на детето, може също да са предпоставка  за уроинфекция.

2. Какви са симптомите?
Най-често симптомите са честo уриниранe, парене, болки  и напикаване при деца, които имат нормална континентност.  При възпаление на горните пикочни пътища, водещи симптоми са фебрилитет, отпадналост, болки  в областта на бъбреците, липса на апетит. При по-малки деца с неизяснен фебрилитет е необходимо да се изключи възпалителен процес на отделителната система.

3. Какъв лекар трябва да се потърси и как се поставя диагнозата?
При симптоми, насочващи за инфекция на пикочните пътища, или при доказана  такава  от направени изследвания на урина, е необходимо да се проведе консултация с детски нефролог.  

Ако в процеса на диагностично уточняване  се установят аномалии или заболявания на пикочните пътища, лечението е комплексно и се провежда съвместно от детски уролог и нефролог.

4. Как да вземем урина от малко дете?   
За взимане на урина при малки деца, които още нямат контрол върху резервоарните функции, се използват стерилни колектори, които се прикрепят към кожата. Това крие по-големи рискове от замърсяване на пробата  при самото взимане или при прехвърлянето ѝ в стерилно контейнерче.

Важно условие за взимане на стерилна урина е предварително измиване на гениталите на детето и почистване с антисептичен разтвор.

5. Какво е лечението?
При доказана уроинфекция се провежда антибиотично лечение според получения резултат и данните от антибиограмата.

Продължителността на лечението зависи от вида на доказаната бактерия и от тежестта на инфекцията.

Като допълнително лечение може да се използват фитопрепарати и симптоматични  средства за облекчаване на състоянието и по-бързо възстановяване.

6.Кога са възможни по-сериозни проблеми?
Най- честата причина за усложняване на  състоянието на пациентите са забавяне на лечението, поради късно установяване на заболяването, наличие на придружаващи заболявания и аномалии на пикочните пътища.

7. Можем ли да предпазим детето от уринални инфекции?
Използването на памперси е предпоставка за уроинфекция, затова ранното приучаване на децата за контрол на резервоарните функции, намалява тези рискове.  Създаване на правилни хигенни навици при момичета също може да намали честотата на уроинфекциите.

8. Кога най-рано е добре да се направи профилактичен преглед на детето при уролог?
Ние, във ВИТА, препоръчваме на майките най-късно на или около 6 месечна възраст на детето да се направи профилактичен преглед при уролог за изключване на аномалии на пикочните пътища и на външните гениталии. Той трябва да включва изследване на урина и ехография на отделителна система. Това е сигурен начин за ранно разпознаване и навременно лекуване на евентуалните проблеми.

Всички, които се нуждаят, може да се свържат с уролозите от Отделението по Урология и андрология на телефоните на регистратура и да си запишат час за преглед и консултация в ДКЦ ВИТА.