Д-р Лилия Димитрова е водещ експерт в екипа на "ВИТА Инвитро център". Разговаряме с нея по тема, която е особено дискутирана в последните години, но все още много жени нямат достатъчно информация – за необходимостта от изследване на яйчниковия резерв преди планиране на бременност.
- Д-р Димитрова, какво представлява яйчниковият резерв и защо е толкова важен за фертилитета?
Като яйчников резерв се определя броят на яйцеклетките в яйчниците на жената в даден момент от живота ѝ. Яйчниковият резерв е различен през различните периоди. Той се оформя още във вътреутробното развитие - момиченцата се раждат с определен набор от яйцеклетки (около 2 милиона). Броят им намалява още с раждането и този процес продължава през целия живот на жената. С началото на пубертета количеството на яйцеклетките вече е средно около 300 - 400 хиляди, като всеки месец продължават „да загиват“ около 1000 яйцеклетки. Бих искала да подчертая, че този процес не може да бъде спрян и не зависи от начина на живот, от приема на медикаменти, включително противозачатъчни и хранителни добавки, от забременяване и раждане.
Средно след 35-годишна възраст запасът от яйцеклетки започва осезаемо да се редуцира и около 51 години, когато средно настъпва менопаузата при жените, яйчниковият резерв напълно се изчерпва.
В нашето съвремие много жени (предимно заради желание за обучение, професионална стабилност и финансова независимост) искат да отлагат бременност и идват при мен във ВИТА Инвитро център на консултация с въпроса и надеждата как да забавят изчерпването на яйчниковия си резерв, но трябва да е ясно, че този процес е необратим и не може да бъде забавен.
- Съществуват ли тестове с които може да се изследва яйчниковия резерв?
За съжаление броят на яйцеклетките в яйчниците на жените няма как да бъде преброен, но в репродуктивната медицина съществуват специфични тестове, с които точно може да се направи оценка на яйчниковия резерв и да се определи кога ще настъпи менопаузата. Тези тестове са ултразвукови и хормонални. Необходимо е жената да посети репродуктивен специалист и да бъде направен ултразвуков преглед (да бъде определен броят антрални фоликули) и кръвни тестове в определени дни от менструалния цикъл, така че оценката е комплексна. В диагностичен аспект най-важен маркер от хормоните е Антимюлеровият хормон - АМХ.
- Малко повече информация за АМХ?
Искам първо да подчертая факта, че АМХ не е маркер за качество на яйцеклетките.
АМХ се произвежда от специфични клетки на малките фоликули в яйчниците. Колкото повече фоликули има една жена, толкова повече яйцеклетки има, и толкова по-висока е стойността му.
След 35 години резервът се изчерпва и стойностите на АМХ намаляват. На нас, репродуктивните специалисти, той помага за добрата хормонална стимулация при инвитро процедурите и ни показва кога орентировъчно ще настъпи менопауза. Също така той е маркер за поликистозни яйчници. Изследва се чрез кръвен тест независимо от деня на менструалния цикъл.
-Яйчниковият резерв маркер ли е за това колко време една жена може да отлага бременност?
Бих искала да подчертая факта, че освен количеството на яйцеклетките, има значение и тяхното качество. След 35-годишна възраст качеството на яйцеклетките бавно се понижава, а след 40-годишна възраст драстично спада. В репродуктивната медицина е известно, че вероятността за появата на бебе след навършване на 40 години при жените е много ниска – под 5 % (дори с инвитро процедура, ако се използват собствени яйцеклетки).
С еднакво темпо ли намалява и се изчерпва яйчниковият резерв при всички жени?
Намаляването и изчерпването на яйчниковия резерв е бавен процес, продължаващ години. Средно статистически менопаузата при европейките настъпва около 51 година. При около 10% от жените менструалният цикъл спира преди 40 г. и в такива случаи говорим за ранна менопауза или т.нар. преждевременна яйчникова недостатъчност.
В практиката си имам пациентки, при които изчерпването на яйчниците настъпва дори на 30-35 г. Промени почти няма в менструалния цикъл, стандартните хормони, които се изследват (2-4 ден от менструалния цикъл), са в норма, но забременяване не се получава. Само ултразвуковият преглед и специфични хормонални тестове (АМХ) алармират, че има сериозен проблем. Това е така, защото при намален яйчников резерв, въпреки че жените са млади, е налице влошено качество на яйцеклетките.
- Кои са най-честите причини за ранно изчерпване на яйчниковия резерв?
Основно причините са генетични - наследствени. Обикновено жените споделят за ранна менопауза в семейството - при майка, баба, леля и т.н. Такива жени още с раждането имат по-малък брой яйцеклетки и те се изчерпват по-рано. Друга част от пациентките съобщават за операции на яйчниците: кисти, ендометриоза и др., които се свързват с унищожаване на яйчникова тъкан и изчерпване на резерва.
- Какво съветвате пациентките на ВИТА Инвитро център, ненавършили 35 години, когато установите намален яйчников резерв?
Съветвам ги да се замислят за забременяване. Ако имат партньор може да се замразят ембриони и да се реализира бременност на по-късен етап, когато е завършено обучението или е подходящ момент за пауза в професионалната реализация. При млади жени без партньор замразяването на яйцеклетки е разумен избор и дава реален шанс за забременяване...
- Има ли значение яйчниковият резерв, когато жените се подлагат на инвитро процедури?
Оценката на яйчниковия резерв стои в основата на успеха на инвитро процедурите. Целта на хормоналната стимулация е да се извадят оптимален брой яйцеклетки 8-10, които да бъдат оплодени, за да могат да се подберат 1-2 ембриона с добро качество. Индивидуалният подход е много важен и от резерва зависи с какви дози медикаменти ще бъде стимулирана жената.
При намален яйчников резерв дозата се адаптира, но при много изчерпан такъв, дори и със стимулация, не могат да се получат повече фоликули, респективно яйцеклетки - понякога само 1-2. Ето защо шансът за бременност е доста по-нисък при инвитро лечение при намален яйчников резерв.
- В заключение – какъв съвет бихте дали на всички дами, които планират да станат майки, особено ако все още не са имали дете?
Апелирам жените да не отлагат първа бременност след 30-годишна възраст, а оценката на яйчниковият резерв да бъде приоритет на всяка млада жена и при анамнеза за ранна менопауза в семейството (майка, баба), задължително да се консултират в репродуктивна клиника.