Информация
Какви са симптомите на бъбречно –каменната болест?
Обикновено пациентите се оплакват от болки в поясната област от съответната страна на камъка. Болките могат да бъдат от силни и коликообразни до тъпи и постоянни. Възможно е заболяването да протича асимптомно (без болки), по-често наблюдавано при по- големи конкременти. Колкото по-малък е камъкът, толкова по-голяма е възможността той да се придвижи по уретера и да предизвика бъбречна криза.
Как се диагностицират камъни в бъбреците?
Прегледът включва консултация, ултразвуково изследване (ехография), рентгенография, допълнени при необходимост от контрастно изследване (урография) или компютърна томография.
Какво представлява перкутанната нефролитотрипсия?
Това е хирургичен, ендоскопски метод за отстраняване на бъбречни конкременти с размер над 2 см и такива, които не са били фрагментирани и отстранени чрез други методи като например извънтелесно разбиване и уретеро - нефролитотрипсия.
Кои са предимствата на интервенцията?
Това е минимално инвазивна операция. Тя не променя анатомията на бъбрека. Може при необходимост да бъде извършена повече от един път. В 90% от случаите гарантира отстраняване на камъка от бъбрека без необходимост от допълнителни процедури. Чрез перкутанната нефролитотрипсия се избягва широкият разрез за достъп до бъбрека. Методът позволява и значително съкращаване на болничния престой и възстановяване.
Каква е продължителността на интервенцията?
В зависимост от размерите на камъка и разположението му, процедурата се извършва в рамките на 20 до 45 мин.
Каква упойка се поставя?
Нужна е обща анестезия, за да осигурим пълен покой и ефективно обезболяване.
Как става „извеждането“ на камъка от организма?
Достъпът до бъбрека се осигурава чрез пункция обикновено на долната или средна група чашки. Пункцията се прави през малък - около 10 мм - разрез , през който се въвежда оптичен инструмент (нефроскоп). През работния канал на нефроскопа се въвежда сонда свързана с генератор на високочестотни звукови вълни. Тя раздробява конкремента на малки частици, които се всмукват и извеждат от бъбрека, а по-големите фрагменти се отстраняват със специални щипки. Цялата процедура се осъществява под рентгенов и оптичен контрол .
Нужно ли е пациентът да спазва някаква диета преди перкутанна нефролитотрипсия?
Спазва се протоколът, приложим преди всяка хирургична интервенция .
Има ли усложнения и рискове?
Да. Дори и минимално инвазивни операции носят риск от кървене, инфекции или други усложнения. Като цяло обаче рискът от засягане на други органи е малък.
Колко е болничният престой при перкутанна нефролитотрипсия?
3-5 дни. До третия ден след интервенцията болният е с нефростомен дрен.
Може ли пациентът с диагноза камъни в бъбреците да отлага лечението?
Макар и бавно, камъкът нараства. В подобна ситуация рискът от бъбречна инфекция става висок. Същевременно има опасност конкрементът да запуши бъбрека и да доведе до бъбречна недостатъчност.
Случва ли се проблемът да се повтори и да се образува отново камък в бъбрека?
Да, тъй като при всеки от нас анатомията на бъбречнните кухини е даденост. Същевременно ежедневите условия на живот, хранителните и хигиенните навици трудно се променят.
Можете ли да дадете съвет за превенция на камъни в бъбреците?
Препоръчително е да има адекватен прием на течности и профилактика на бъбречни инфекции.